2012. május. 14. 10:12 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 14. 10:45 Gazdaság

A hatalmas veszteség után távoznak a JPMorgan felsővezetői

Várhatóan hétfőn lemondanak a JPMorgan Chase pénzügyi holding felsővezetői, miután múlt héten kiderült, hogy kétmilliárd dolláros veszteséget szenvedtek el egy sikertelennek bizonyult fedezeti stratégián az utóbbi hat hét alatt.

Legalább három magas rangú vezető távozik a JPMorgan Chase éléről a múlt héten napvilágra került kétmilliárd dolláros veszteség miatt - írja a New York Timesra hivatkozva a BBC, eszerint az egyik távozó Ina Drew befektetési igazgató lesz.

A legnagyobb amerikai pénzügyi holding elnök-vezérigazgatója, Jamie Dimon vasárnap azt nyilatkozta, hogy hatalmasat tévedett, amikor a bank kereskedésével kapcsolatos aggodalmakat korábban figyelmen kívül hagyta, és azt mondta, az csak "vihar a biliben". Sajtóhírek szerint Ina Drew asszony korábbi lemondásait Dimon nem fogadta el.

Dimon csütörtökön jelentette be, hogy a bank kétmilliárd dolláros veszteséget szenvedett el egy sikertelennek bizonyult fedezeti stratégián az utóbbi hat hét alatt, s ezzel koránt sincs vége a történetnek. "A befektetésállomány kockázatosabbnak, volatilisebbnek és kevésbé hatékonyabbnak bizonyult, mint gondoltuk. Sok volt a hiba, a hanyagság és a téves ítélet" - ismerte el Dimon, hozzátéve, hogy további legalább egymilliárd dollárt vagy még többet veszítenek a befektetésen, és a kockázat még több negyedéven át fennmarad.

A veszteség a származékos befektetési termékek portfóliójában keletkezett a cég azon részlegénél, amelynek feladata a piaci kockázati kitettség ellenőrzés alatt tartása és a készpénzfelesleg beforgatása a vállalati kockázatkezelő részlegbe.

A The Wall Street Journal a múlt hónapban arról számolt be, hogy a JP Morgan jelentős befektetéseket hajtott végre egy CDS-indexben, vagyis egy olyan indexben, amely törlesztéskockázat elleni határidős biztosítási cserekontraktusokat (credit default swaps, CDS) követ. Fedezeti alapok viszont az index értékvesztésére játszottak, ezért a JP Morgan arra kényszerült, hogy veszteséggel szálljon ki ebből a befektetéséből. A veszteségeket részben az okozta, hogy a piacok március vége óta sokkal hajlamosabbá váltak a kilengésekre.

A kétmilliárd dolláros veszteség kínos a pénzintézetnek, amely a 2008-as pénzügyi válságot sokkal jobban átvészelte szektortársainál, mivel távol tartotta magát a sok más bankot megrengető kockázatos befektetésektől. Egyszer sem jelentett veszteséget a pénzügyi válság idején, és elég erősnek bizonyult ahhoz, hogy átvegye a 2008-ban összeomlott Bear Stearns befektetési bankot és a Washington Mutualt, az addig legnagyobb amerikai takarékpénztárt.

Dimon, aki bocsánatot kért a veszteségért, közölte, hogy a pénzintézet befektetési divíziójánál a várt 200 milliós nyereség helyett várhatóan 800 millió dollár lesz a második negyedéves veszteség, miután más nyereséges ügyletek részben ellensúlyozzák a kétmilliárd dolláros veszteséget.

A dollárban mérhető veszteség kisebbnek bizonyulhat a JP Morgan Chase és Dimon hírnevére mért csapásnál. Jason Goldberg, a Barclays elemzője szerint a súlyos veszteségről szóló bejelentés alááshatja a menedzsment hitelességét is. Nancy Bush, az SNL Financial banki elemzője és szerkesztője úgy fogalmazott, nem érti, hogy Jamie Dimon tudásával és a kockázatoktól való idegenkedésével miként fordulhattak ilyen gyorsan ilyen rosszra a dolgok. Dimon maga is azt mondta, hogy minden képzeletet felülmúló hibát követtek el, megsértve minden szabályt.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?