A kéményseprők munkáját teszi átláthatóbbá az a szerdán a Fővárosi Közgyűlés elé kerülő javaslat, mely szerint mostantól nem úszható meg komoly következmények nélkül az éves ellenőrzés.
A Fővárosi Közgyűlés mai rendkívüli ülésén döntés születhet arról, hogy megkerülhetetlenné tegyék a kéményseprés díjat a fővárosban - mondta el az Inforádiónak György István, városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes. A módosítás lényege, hogy a normál éves ellenőrzéskor fizetendő összeggel megegyező pótdíjat fizettetnének azokkkal a budapesti ingatlantulajdonosokkal, akik az ellenőrzés időpontjában nem engedik be a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. munkatársait.
A főpolgármester-helyettes szerint folymatosan nő Budapesten azoknak a kéményeknek a száma, amiket a kéményseprők azért nem tudnak megvizsgálni, mert nem jutnak be az adott ingatlanba. Tavaly ez már az egyébként engedéllyel rendelkező kémények 16 százalékát jelentette. Lángfy Pál, a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. (FŐKÉTÜSZ) ügyvezetője a hvg.hu kérdésére ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy bár a jelenleg érvényben lévő jogszabály szerint aki nem engedi be az ellenőrzésre érkező kéményseprőt, és a többszöri, előzetes értesítés ellenére sem végezteti el a biztonsági ellenőrzést, az szabálysértést követ el, és 30 ezer forintra bírságolható, a jelenlegi módosításnak éppen az a lényege, hogy az ellenőrizetlen kémények aránya csökkenjen.
- A főváros elé kerülő javaslat lényege, hogy az ingatlantulajdonosnak ne legyen érdeke "elbújni" csak azért, mert meg akarja úszni a vizsgálati díjat, illetve hogy az eddigi szabálysértési eljárás hosszadalmas és lassú menetét felgyorsítva a kémények vizsgálata megtörténhessen. Azzal, hogy a lakónak az előre bejelentett időpontban, illetve a későbbi pótidőpontban is ugyanannyit kell fizetnie az éves felülvizsgálatért, nem lesz érdeke, hogy a lakásba ne engedje be a szakembereinket - mondta Lángfy Pál.
A jogszabály-módosításra elsősorban az önálló, családi házas ingatlanok miatt volt szükség, mert az ilyen ingatlanok körében jelent igazán komoly problémát, ha éveken át nem történik meg ez a vizsglátat. A társasházak esetében ugyanis az a gyakorlat, hogy mivel a felülvizsgálatot is általában egyben fizeti a lakóközösség, a kéményseprők a tetőtérben lévő minden kéményt megvizsgálnak, és az előttük zárva maradt lakások belső ellenőrzése marad el - amire azért mindezekkel együtt még szükség van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.