Az Európai Unió hozzájárult, hogy a magyar állam kárenyhítést fizessen a kolontári gazdálkodóknak.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közleményéből kiderül, hogy az engedély péntektől hatályos, így azonnal megkezdődhetnek a szerződéskötések. Összesen 68 mezőgazdasági vállalkozó nyújtott be kárigényt a megsemmisült terményekre, illetve állatállományra.
A közlemény szerint a kárenyhítés azoknak a mezőgazdasági termelőknek és feldolgozóknak jár, akik anyagi kárt szenvedtek a vörösiszap-katasztrófában, és ezt a szakértői vélemények is alátámasztják.
A kárfelmérések után megállapították, hogy közel 1,4 milliárd forintos kár érte a helyi gazdálkodókat és termelőket. A VM a katasztrófa után 350 millió forint azonnali gyorssegélyt adott a károsultaknak. A fennmaradó rész kifizetéséhez járul hozzá most az Európai Unió. A kifizetés agrártámogatásnak minősülnek, ezért kell hozzá a brüsszeli beleegyezés - emlékezetet a minisztérium közleménye.
A MAL Zrt. Ajka melletti egyik tározójának a gátja 2010. október 4-én szakadt át, és több mint 1.8 millió köbméternyi vörösiszap ömlött rá a térségre. Az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. A gátszakadást követően mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a szennyezést, a kármentesítés 800 hektárt érintett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.