NSZ: legfeljebb hárommilliárdos kártérítésre számít Pécs a vízmű ügyében
Hamarosan egy bécsi választott bíróságnak kell döntenie arról, mekkora kártérítés jár a Suez-csoportnak azért, hogy Pécs önkormányzata kizárta a francia céget a város vízszolgáltatásából. Szabó Iván, a várost a vízmű ügyében képviselő jogászstáb vezetője elképzelhetetlennek tartja, hogy a bécsi - vagy bármelyik bíróság - hárommilliárdnál nagyobb összeget megítélne a Sueznek - írja szerdai számában a Népszabadság.
A Suez egy általa felkért brazil jogi iroda, a Compass Lexecon szakvéleménye alapján körülbelül tízmilliárd forintos kártérítést várna Pécstől. A város vezetői durván eltúlzottnak ítélik a követelést, de eddig nem árulták el, mennyi pénzt lennének hajlandóak peren kívül kifizetni a Sueznek.
Szabó Iván a Népszabadságnak elmondta: felállt az a háromfős választott bíróság, amely Bécsben dönt majd az ügyben. A Suez az osztrák Karl Hempelt delegálta, a baranyai megyeszékhely pedig Kecskés Lászlót, a Pécsi Tudományegyetem jogi karának tanárát. A két jogász megegyezett abban, hogy a testület elnöke a lengyel Stanislaw Soltysinski legyen.
Miközben Pécs a maga módján hozzájárult a trió összeállításához, Szabó Iván kétségbe vonja, hogy ez a bíróság egyáltalán dönthet-e a város és a Suez közti vitában. Arról, hogy a bécsi bíróság jogosult-e ítéletet hozni a kártérítésről, maga a bécsi testület határoz majd - írja a lap.
Szabó Iván a cikk szerint egyelőre nem kívánta részletezni a pécsi team tárgyalási stratégiáját, de nem titkolta: elképzelhetetlennek tartja, hogy a bécsi - vagy bármely más - bíróság hárommilliárdnál nagyobb összeget megítélne a Sueznek. Ezt arra építi, hogy a Sueznek a Fővárosi Vízműben 25 százalékos része van, és Budapest 15 milliárdért vásárolhatja ki a kisebbségi partnert. Mivel a budapesti vízmű minden mutatójában tízszerese a pécsinek, a hárommilliárdos összeg mondható reálisnak. Ezt azonban Szabó szerint csökkenti, hogy a Suez által delegált vízműmenedzsment éveken át nem Pécs érdekeit szolgálta, és így kárt okozott a városnak, amikor például eladósította a céget. Ezért esélyt lát arra, hogy a kártérítés akár kétmilliárdra is lemenjen a tárgyalás során.
A 2-3 milliárdos kártérítést a város a vízműszolgáltatás évi 300-400 milliós hasznából 6-8 év alatt ki tudná fizetni, a 10 milliárdos követelés viszont teljesíthetetlen az évi 40 milliárdból gazdálkodó, és több mint 40 milliárdnyi adóssággal küszködő önkormányzatnak - írja a Népszabadság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.