A nyilvánosság számára hat év pereskedés után vált elérhetővé, hogy mi történt kilenc éve a Paksi Atomerőműben. Az üzemi balesetet a csernobili utáni legkomolyabbnak tartották - Fukusimáig.
A kibocsátási szint meghaladta az engedélyezett napi és havi értékeket is.
Az üzemzavar okait a kilencvenes évekig lehet visszavezetni: egy alapvetően műszaki problémára sorozatosan adtak rossz válaszokat - írta az évfordulóra jegyzetében Perger András, az Energiaklub specialistája. A megsérült üzemanyagot és a tisztítótartályt csak évekkel később sikerült eltávolítani a medencéből. A roncsokat egyelőre bizonytalan ideig őrzik az atomerőműben, kezelésükre vonatkozó, hosszú távú tervről nincs publikus információ.
A nem csak anyagi, hanem komoly erkölcsi veszteségeket is okozó "üzemzavart döntően a biztonsági kultúra - mind az atomerőműnél, mint az azt felügyelő hatóságnál (Országos Atomenergia Hivatal) - tapasztalható hiányosságai okozták, ahogy azt különböző, hazai és nemzetközi vizsgálatok megállapították" - írja az Energiaklub szakembere, hozzátéve: a részletek nyilvánosságra hozatalát a szakpolitikai intézetnek hat évébe telt nyilvánosságra perelnie az Atomenergia Hivataltól.
Az erőmű honlapján a baleset lefolyását bemutatni hivatott aloldalon nem találni valóban éremi indormációt; egy 2006. októberi sajtótájékoztató anyagát, valamint egy, a sérült elemek eltávolításáról készült animációt és néhány rövidített hivatalos jegyzőkönyvi kivonatot kivéve.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.