Az IMF-tárgyalások felgyorsítása érdekében találkoztak volna a Nemzetközi Valutaalap magyarországi képviseletének vezetőjével a Civil Összefogás Fórum és a Civil Együttműködési Tanácskozás képviselői, de a találkozó meghiúsult. Ezek azok a civilek, akik a kormány melletti Békemenet-tüntetésnek is társszervezői voltak. Aggódnak amiatt, hogy a megegyezés elhúzódása növelheti az unióellenességet.
Kedden délután fogadta volna Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi képviseletének vezetője a Civil Összefogás Fórum és a Civil Együttműködési Tanácskozás küldöttségét. Először az jelent meg, hogy a találkozó nem lesz sajtónyilvános, majd végül - némi huzavona után - az egész elmaradt.
„Irina Ivascsenkoval előzetesen megbeszéltek alapján akartunk tárgyalni” – mondta a hvg.hu kérdésére Csizmadia László, a Civil Együttműködési Tanácskozás (CET) elnöke. Ivascsenko azonban nem akart sajtónyilvánosságot, ezért lemondta a találkozót.
A civilek ezután módosították a felhívást, hogy Ivascsenko nem nyilatkozik és a tárgyalás sem lesz sajtónyilvános, de a küldöttség a sajtó rendelkezésére áll. A találkozó mégsem jöhetett létre, ugyanis Ivascsenko tudatta a küldöttekkel, hogy ha a helyszínen nyilatkoznak, ő nem fog velük tárgyalni. Végül Csizmadiáék a Civil Összefogás honlapján is olvasható nyílt levelüket angolul és magyarul átadták Ivascsenko titkárnőjének. Most várják a választ.
„Úgy gondoltuk, hogy 10 millió magyar sorsáról van szó” – jegyezte meg Csizmadia, aki aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az IMF és az Európai Unió között folyó tárgyalások elhúzódása "újabb forintingadozást indíthat be", alkalmat ad a spekulációra, ennek pedig a gazdaság láthatja kárát. „Ha nem tudnak gyorsan zöldágra vergődni, gyorsan nőhet az euroszkeptikusok száma” – panaszolta a CET elnöke. Éppen ezért arra kérik a tárgyaló feleket, hogy minél előbb közelítsék álláspontjaikat.
Részlet a civilek nyílt leveléből |
1. Magyarország az Európai Unió megbízható tagja és szövetségese, az egyenrangú nemzetek európai közösségének állhatatos híve. (...) 3. Az uniós és magyar válság leküzdésében támogatjuk a magyar kormányt, azért is, hogy közös erőfeszítéssel és a magyar nép szolidáris hozzáállásával ne más országok polgárainak kárára szabaduljunk meg adósságainktól. (...) 5. A Magyarországnak és az Uniónak is komoly gondot okozó gazdasági válság politikai felelősei bukásuk óta, hazug és erkölcstelen eszközökkel, az Unió vezető szerveinek félrevezetésével, ideológiai alapon próbálják aláásni a magyar gazdaság szerkezetváltásának sikerét. Nyilvánvaló, hogy céljuk a magyar kormány megdöntése, amely ellentétes a népfelség elvével, az európai demokrácia legalapvetőbb elvével és legfőbb értékével. 6. Magyarország polgárai meg akarnak szabadulni a pénztőke gyarmatosító törekvéseitől. Társadalmilag és gazdaságilag is erős partnerként elől kívánunk járni az Unió stabilitását és fejlődését eredményező átalakításban. Tanúsítjuk, hogy a magyar kormány folyamatos konzultációban áll a civil társadalommal, kikéri a véleményét és azt lépésről-lépésre, gazdasági lehetőségeinek megfelelően érvényre juttatja. Ennek köszönhetően valósult meg a CÖF és a CET társszervezésével a kormányt támogató négyszázezres „Békemenet”. (...) 8. Az IMF-től, az Európai Uniótól megértő türelmet, szolidaritást és bizalmat kérünk a magunk és a magyar kormány részére. Szükségesnek tartjuk a civil kontroll európai szintű működtetését. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.