Matolcsy György levélben bizonygatja az unió pénzügyi biztosának, hogy a tavalyi költségvetés a tervezettnél sokkal jobban sikerült, ami szerinte a kormány szigorú gazdálkodásának és az egykulcsos adónak köszönhető. Az általa közölt adatok megalapozottsága azonban kérdéses, hiszen az elemzők szerint kétszer akkora volt a hiány tavaly, mint a nemzetgazdasági miniszter állítja.
Matolcsy György levelet írt a 2011-es költségvetési hiányról Olli Rehnnek, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosának. A nemzetgazdazdasági miniszter szerint a tavalyi deficit (az uniós módszertan szerint számolva) sokkal jobban alakult a tervezettnél, és a kitűzött 2,94 százalékos GDP-arányos cél helyett csak 2,43 százalék lett.
A Nemzetgazdasági Minisztérium múlt héten kiadott közleményében ugyanez az eredmény szerepelt. Megalapozottságát ugyanakkor nehéz megítélni, hiszen sem a tárca múlt heti közleménye, sem Matolcsy levele nem részletezi, hogyan jött ki ez a szám.
Nem jön ki
Pontos képet adni a tavalyi büdzséről azért különösen nehéz, mert a költségvetés tavaly valójában nem hiánnyal, hanem többlettel zárt. Ugyanis a közel 2700 milliárd forintnyi nyugdíjvagyon államosítását 2011-es költségvetési bevételként kell elszámolni, ami egyszeri hatásként pluszba fordította a büdzsé egyenlegét. A kormány ugyanakkor azt vállalta, hogy az egyszeri bevételnövelő tételek nélkül is el fogja érni a kitűzött 2,94 százalékos hiánycélt.
Csakhogy az egyszeri tételek kiszűrésével az elemzők sokkal nagyobb hiányt számoltak ki, mint amiről most Matolcsy beszámolt Olli Rehnnek. Az OTP Bank Elemzési központja szerint a magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyonon kívül ki kell szűrni az Európai Bíróság ítélete nyomán kiutalt áfavisszatérítést (ez 288 milliárd forint váratlan kiadást jelentett), a MÁV év végén eldöntött 50 milliárdos adóságátvállalását, a MALÉV 21 milliárdos tőkeemelését, az MFB-ben végrehajtott év végi tőkeemelések egy részét, a szektorális különadókat és a 2011-ben végrehajtott végtörlesztések miatti veszteségek kompenzálását szolgáló állami transzfert is.
Az OTP Bank elemzői szerint ezeknek a tételeknek a kiszűrésével nem a Matolcsy által említett 2,43 százalékos hiány, hanem annak több mint kétszerese, 5 százalékos GDP-arányos hiány jön ki.
Matolcsy szerint ez siker
A nemzetgazdasági miniszter az uniós biztosnak küldött levélben azt írja, hogy 2004 óta a tavalyi volt az első év, hogy az EU által előírt 3 százalék alatt tudtuk tartani a költségvetési hiányt. Matolcsy szerint ez a szigorú költségvetési politika folytatása mellett alapvetően az arányos, egykulcsos adórendszernek köszönhető. Kitér arra is, hogy ezek az adatok azt mutatják, a magyar gazdaság a fenntartható fejlődés irányába halad, és a strukturális reform már bevezetésre került intézkedései további javulást biztosítanak a magyar költségvetésnek.
Meg kell jegyezni, az Európai Bizottság eddig megismert álláspontja teljesen eltér a nemzetgazdasági miniszterétől ebben a kérdésben. Az EB szerint Magyarország 2004 óta egyszer sem teljesítette a túlzotthiány-eljárásban tett brüsszeli ajánlásokat és a költségvetési hiány jövőre is meghaladja az uniós 3 százalékos küszöbértéket. Ezért azt várja el, hogy a kormány fenntartható hiánycsökkentő lépéseket tegyen. Mivel ezt egyelőre nem látja, február végén azt javasolta az európai pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin), hogy 2013-tól az EU fagyassza be a Magyarországnak járó kohéziós támogatások egyharmadát, amit az Ecofin március közepén meg is szavazott. A kormánynak ezért június 22-ig olyan tervet kell bemutatnia, amellyel meggyőzi az EU-t, hogy jövőre 3 százalék alatt lesz a hiány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.