Tízezreket bukhatunk, ha rosszul választunk számlát
Akár hatvanszorosát is kifizetheti az ügyfél számladíjra, ha a legolcsóbb megoldás helyett véletlenül a legdrágábbat választja. Még bankon belül is nagyok a különbségek – írja az azenpenzem.hu.
A legolcsóbb és a legdrágább számla közötti különbség fél év alatt ötvenszeresről majdnem hatvanszorosra emelkedett – írja az azenpenzem.hu pénzügyi tanácsadó. Ugyanazokat a számlahasználati szokásokat figyelembe véve ugyanis akár 55 ezer forint fölösleges kiadásba is verhetjük magunkat, ha nem választjuk meg jól a folyószámlánkat.
Az azenpenzem.hu kalkulátora a számlavezetési díjak mellett figyelembe veszi a különböző néven felszámított költségeket is. A jogcímek a legkülönfélébbek: a Kinizsi Bank például havonta 260 forintot kér „zárlati” díjként. A pénzügyi tanácsadó egyébként beleszámolja a költségekbe a bankkártyaköltséget is, hiszen az is folyószámlához kapcsolódik: a Citibank egy bizonyos számlatípusa esetén például még visszatérítést is ad kártyás vásárláskor.
Változások az elmúlt fél évben
Az elmúlt fél évben sok esetben változtak a kondíciók: az FHB alapszámlájának vezetési díját például 50 százalékkal emelte, de ez csak az új ügyfelekre igaz - a régebbi ügyfeleknél csak 5 százalékos a díjváltozás. Az OTP az alapszámlánál a pénztári készpénzbefizetést is sarcolja, ami a lakosságnál egyáltalán nem szokás. Ennek díja a mostani 59 forint helyett rövidesen az összeg 0,45 százaléka lesz, de minimum 447 forint – felső korlát nélkül. Noha egyes OTP-számlák költsége ezen kívül is brutálisnak tűnik, a legnagyobb lakossági bank a csoporton belüli szolgáltatásoknál elég sok kedvezményt kínál. (A frissített, számlahasználati szokásokhoz igazodó kalkulátor segítségével az azenpenzem.hu honlapján kiszámolható, hogy melyik folyószámlacsomag a leginkább testhez álló.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.