Inkább lebontják, csak ne kelljen adót fizetni utána
Egyre több vállalkozói célú épületet bontanak le az ingatlanadó miatt Pécsen - adta hírül az Új Dunántúli Napló szombaton.
A lap példaként említi a MiZo használaton kívüli, Tüzér utcai telephelyét, amelyet lassan egy évtizede sikertelenül próbálnak értékesíteni, valamint a szintén üresen álló A/1 laktanyát. Előbbi a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonafarm Zrt. kezelésében áll, a másik a spanyol Grupo Milton tulajdonában van. Az Új Dunántúli Naplónak nyilatkozó ingatlanszakértő szerint a MiZo 25 ezer négyzetméteres egykori telephelyének beépítettsége igen magas, az épületekben hasznot hozó tevékenység nem folyik, a város új adójogszabályai miatt ugyanakkor jelentősen megnövekedtek a fizetendő terhek. A bontás is komoly összegbe kerül, de a munka után már csak teleknek minősülő ingatlan után tízmilliókkal kell kevesebbet fizetni, így az egyszeri ráfordítás megtérül. Hasonló "takarékossági intézkedés" folyik a laktanya esetében is.
A Pécs-baranyai Kereskedelmi és Iparkamarában a napokban tartott vállalkozói fórumon pécsi kis- és középvállalkozók jelezték: a megnövekedett adóterhek miatt képtelenek megtartani ingatlanjaikat, működtetni cégeiket. Pécsen egy 1000 négyzetméteres vállalkozói célú ingatlan éves adója a történelmi belvárosban és környékén 1,2 millió forint, míg egy ugyanekkora teleké ugyanott csak 65 ezer forint - olvasható a baranyai napilapban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.