A szolgáltatók többsége nem szegül ellen a hiteldíjplafonnak, de akadnak trükkök, amelyek révén kárpótolni tudják egy kicsit magukat amiatt, hogy egy kölcsön teljes hiteldíjmutatója immár korlátokat kapott felülről.
Hétfőtől életbe lép a hiteldíjplafon, de még akadnak olyan ajánlatok a piacon, amelyek nem felelnek meg az új szabályoknak – derül ki az azenpenzem.hu összeállításából.
A Citibank Arany hitelkártyájánál számít fel például a megengedettnél magasabb költségeket. Az Ezüstnél egyébként éppen a legfelső szintet éri el a bankkártya-kölcsön díja, mások is akadnak, akik ezen a téren teljesen elmennek a falig. Az új szabályok szerint a mindennapi élethez nyújtott kölcsönök (ebbe a kategóriába tartoznak a hitelkártyák is) hiteldíja a jegybanki alapkamatot 39 százalékponttal haladhatják meg, szemben az egyébként alkalmazandó 24 százalékpontos felárral. A plafon tehát az előbbinél 46, az utóbbinál viszont 31 százalék.
Sok hitelkártyánál az idén emelték a kártya- és a készpénzfelvétel díját is. Az OTP márciusban már többet kér havi zárlati költségként is. Úgy tűnik, a CIB nem bíbelődött a változtatgatással, régebben kínált hitelplasztikjait egyszerűen kivezette a piacról.
Gyorskölcsönös költségelemek hitelplafon ellen
A gyorskölcsönt nyújtók között is akad egyébként még olyan megoldás, ami veri a plafont. Az Auchan finanszírozó cége, a Oney kínál jelenleg is ilyen konstrukciót.
Az új korlátnak megfelelő megoldásoknál sem árt viszont – figyelmeztet az azenpenzem.hu tanácsadó portál –, ha a hitelfelvevők körültekintőek. A finanszírozók ugyanis kihasználják azt a lehetőséget, amely szerint a THM-be a nem kötelező elemeket nem kell beleszámítani. A Cofidis a csekkes fizetésért kér „mindössze” havi ötszáz forintos plusz terhet, ami viszont majdnem 40 százalékkal dobja meg az eredetileg felvett összegre rakódó költségeket. Százezer forint hitelnél a csekkes fizetők a nem egészen 159,5 ezer forint helyett 182,5 ezret fizetnek így meg. Hasonló a gyakorlat a Cetelemnél is.
A Provident az otthoni opcionális szolgáltatás árát számítja fel borsosan, vagyis azt, amikor munkatársai házhoz mennek. Százezer forintos kölcsönnél ez a legrövidebb futamidő esetében az átutalásnál alkalmazott 12,7 ezer forintos pluszt 61 ezer forintra növeli. Ugyanilyen összegű, de 66 hetes futamidejű hitel esetén 125,4 ezer forint helyett 204,6 ezer forintot kell az adósnak törlesztenie.
A pénzügyi szolgáltatók többsége a futamidő hosszabbításával reagált. Ennél viszont nem árt, ha figyel az adós arra, hogy összességében (az elnyújtott időszak és a kamatos kamat miatt) sokkal többet kell kifizetnie.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.