Gazdaság hvg.hu 2012. március. 28. 07:46

Ennyit keres az OTP és a Mol vezére

Rendkívül jövedelmező pozíció lehet tőzsdei társaságnál igazgatósági vagy felügyelőbizottsági tisztséget betölteni, ráadásul nem feltétlenül a legnagyobbak fizetnek a legjobban a Napi Gazdaság összesítése szerint.

Tavaly a BÉT honlapján közzétett javadalmazási nyilatkozatok alapján a Napi Gazdaság számításai szerint egy igazgatósági elnök átlag havi bruttó 420 ezer, egy igazgatótanácsi (it) tag 313 ezer, egy felügyelőbizottsági (fb) elnök 352 ezer, míg egy fb-tag 243 ezer forint tiszteletdíjban részesült, ami mellé egyes esetekben egyéb pénzbeni vagy természetbeni juttatás is dukálhatott.

A lap hozzáteszi, természetesen a szórás igen nagy, az átlagösszegek mögött éves szinten számottevő különbségek húzódnak meg.

A cégek rangsorában az első helyen hagyományosan az évi 50 ezer eurót (14 millió forint) fizető TVK végzett, míg második helyen havi 4300 dollárral (évi mintegy 10,4 millió forinttal) az E-Star. Az OTP így a havi 800 darabos részvényjuttatást figyelmen kívül hagyva csak a harmadik helyre futott be, a Molt és a Richtert beelőzve.

Különösen jól járhatnak a lap szerint az álláshalmozók. Az azonos tulajdonosi háttérrel bíró Elmű/Émász párosnál például szinte teljes mértékben megegyezik az igazgatóság, amelynek elnöke, Marie Theres Thiel így a két cégtől tavaly összesen bruttó 10,44 millió forint tiszteletdíjban részesült.

Hernádi Zsolt
MTI / Szigetváry Zsolt

Csányi Sándor viszont csak a tiszteletdíjat tekintve jobban járt a Mol 11 millió forintra rúgó it-tagságával, mint az OTP elnöki tiszteletdíjával, igaz, utóbbi mellé havi 1000 bankrészvény is járt, vezérigazgatói fizetéséről nem is beszélve. Fordítottan is igaz ez, hiszen Hernádi Zsolt Mol elnök-vezérigazgató tavaly az OTP igazgatóságába is bekerült. A Napi Gazdaság közelítő becslése szerint összességében Csányi a két posztért együtt bruttó 20,38 millió forintos, míg Hernádi 16,85 milliós tiszteletdíjban részesült, amit még a havi OTP-részvény-juttatások, illetve a Molnál az egyéb juttatások egészíthettek ki.

Lantos Csaba, a Keler igazgatóságának elnöke, a BÉT volt fb-elnöke, illetve az OTP korábbi vezérigazgató-helyettese az FHB fb-elnökségéért járó 3,8 millió forint mellett a Richter igazgatósági tagságáért 6,5 milliót, míg az E-Star it-tagságáért az év utolsó két hónapjában havi 4300 dollárt kapott.

Két nagy tőzsdei cég felügyelőbizottságában is képviselteti magát Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere, a Corvinus Egyetem professzora, aki a Richter fb-elnökségéért járó 5,28 millió mellett a Mol fb-tagságáért közel 10,1 millió forintos tiszteletdíjban részesült.

Medgyessy Péter volt miniszterelnök a TVK-nál betöltött it-tagságáért euróból átszámítva mintegy nettó 14 millió forintos díjazásban részesült. Az ÁKK jelenlegi vezérigazgatója, Töröcskei István pedig tavaly a PannErgy it-tagságáért kapott 2,5 millió forintos tiszteletdíjat.

Sokkal többet érnek az operatív vezetésért, főleg a vezérigazgatói tisztségért kapott bérek és jutalmak, főleg ha az adott társaságnál még a menedzsmentet ösztönző részvényopciós program is működik (bár az utóbbi időben nem volt jellemző ezek lehívása) - tette hozzá a Napi Gazdaság.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.