2012. március. 14. 11:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. március. 14. 13:46 Gazdaság

PSZÁF: komolyan eltérnek a hozamok a magánnyugdíjpénztáraknál

A PSZÁF szerint jelentősen eltérő hozamok jellemezték a nyugdíjpénztárakat tavaly, összesített hozamuk negatív volt.

A magán-nyugdíjpénztári szektor egészére nézve a vagyonnal súlyozott nettó átlaghozam mínusz 2,87 százalék volt 2011-ben. Ezen belül a pénztárak klasszikus portfólióinak összesített, vagyonnal súlyozott nettó hozama 4,16 százalék, kiegyensúlyozott portfólióinak hozama mínusz 0,12 százalék, növekedési portfólióinak hozama pedig mínusz 3,89 százalék volt. Az önkéntes nyugdíjpénztárak tavaly éves szinten 0,98 százalék nettó átlaghozamot értek el.

A hozamok jelentősen elmaradnak az egy évvel korábbi átlagos mutatóktól: 2010-ben a klasszikus portfóliók átlagos hozama 5,41 százalék volt, a kiegyensúlyozott portfóliók 8,57 százalékos, a növekedési portfóliók 10,97 százalékos hozamot értek el. Az önkéntes kasszák átlaghozama 7,57 százalék volt 2010-ben.

A pénztárak adatszolgáltatásán alapuló összesítés szerint a magánkasszák legalacsonyabb kockázatú, klasszikus portfóliói közül a legmagasabb nettó hozamot 2011-ben a végelszámolás alatt lévő Honvéd pénztár érte el (7,50 százalék), a legalacsonyabbat pedig az Aranykor magánkasszája (1,29 százalék). A klasszikus portfólió döntően rövid, maximum ötéves időtávú pénzpiaci befektetéseket, állampapírokat tartalmaz, a részvények aránya nem haladhatja meg a 10 százalékot.

A kiegyensúlyozott portfóliót tekintve a szintén végelszámolás alatt lévő Életút magánpénztár érte el a legjobb hozamot (8,54 százalék), a legrosszabb teljesítményt pedig az ING nyújtotta (-1,38 százalék). A kiegyensúlyozott portfólió célja, hogy a hozemelőny 10 éven belül jelentkezzen. Ennek megfelelően közepes, 5 és 15 év közötti befektetéseket tartalmaz, a részvények aránya 40 százalékot érhet el, és 10 százalékos mértékig ingatlanbefektetések is lehetnek benne.

A növekedési portfóliók között is az Életúté volt a legjobb (8,96 százalék), a leggyengébben pedig az OTP magánnyugdíjpénztára szerepelt (-7,89 százalék). A növekedési portfólió a legmagasabb kockázatú, ebben már szerepelhetnek származtatott pozíciók is 5 százalékos mértékig, ingatlanbefektetések 20 százalékig, míg a részvények aránya minimum 40 százalék.

A tízéves hozamráták alapján - amely a vagyonkezelői teljesítményt jellemzi - a legjobb nettó hozamot a klasszikus portfóliók közül az Életút magánpénztár érte el (8,75 százalék), a legalacsonyabbat pedig a Budapest (4,95 százalék). A kiegyensúlyozott portfóliók közül tízéves távon a Generali magánpénztár teljesített a legjobban (8,96 százalék), a legkevésbé kedvező pedig a Budapest teljesítménye (5,29 százalék).

A növekedési portfóliók közül tízéves távon szintén a Generali volt a legjobb (9,78 százalék), a leggyengébb pedig az Erste (4,61 százalék). A tízéves átlagos referencia hozamrátát az összesítésben szereplő 16 pénztárból egyetlen magánpénztár, a CIG Pannónia teljesítette túl valamennyi portfóliónál, ezzel szemben kilenc olyan pénztár van, amelyik egyik portfóliónál sem érte el a referenciahozamot.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.