Tavaly 468 milliárdot költött a lakosság „saját zsebből” végtörlesztésre, ám ez az összeg a betétmozgásokból messze nem mutatható ki teljes egészében. Jegybanki becslésekre alapozva megállapítható: a magyarok az utolsó negyedévben jelentősen megnövelték a külföldre kivitt megtakarításaikat – írja az azenpenzem.hu pénzügyi oldal.
A befektetések és a megtakarítások felszámolása révén magánszemélyek tavaly 468 milliárdot költöttek végtörlesztésre. A Magyar Nemzeti Bank nemrégiben közzétett statisztikai jelentésére alapozva az látszik, hogy a befektetési jegyeknél ugyan jelentős volt a tőkekivonás, de például a bankbetétek nemhogy csökkentek, hanem még nőttek is – írja az azenpenzem.hu.
Az MNB szerint a végtörlesztés során a háztartások valószínűleg olyan pénzügyi követeléseiket csökkentették vagy olyan kötelezettségeiket növelték, amelyeket a statisztika nem vagy csak korlátozottan tud megfigyelni. Becsléseik szerint 2011 utolsó negyedévében a magánszemélyek 120 milliárd forinttal csökkentették a külföldi készpénzállományukat, ennyi valutát váltottak át forintra. Ez azt jelenti, hogy ilyen összeget húztak elő a „párnacihából".
A pénzügyi oldal rákérdezett a jegybanknál arra is, hogy mennyi megtakarítást tarthat a lakosság külföldön. Erre egyelőre csak becsült adatok vannak: míg ugyanis a hazai banki adatok szerint a devizabetétek állománya az év végén körülbelül 1086 milliárd forintra rúgott, a háztartások vagyonánál már 1475 milliárd forintnyi devizabetétet tüntetnek fel. Ebből az azenpenzem.hu arra következtet, hogy kb. 400 milliárd forint lehet a külföldön tartott lakossági betétvagyon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.