India megtörheti a jeget a Rafale vadászgépek piacán
Franciaország 126 darab Rafale típusú vadászrepülőgépet szállíthat Indiának. Ez az ügylet az első külföldi siker a Rafale számára Pierre Lellouche francia külkereskedelmi államtitkár szerint, aki hozzátette, hogy a 12 milliárd dollár értékű szerződés véglegesítése még hátravan.
Indiai kormányzati források korábban elmondták, hogy a Rafale-t gyártó Dassault ajánlata jobbnak bizonyult a Eurofighter európai konzorciuménál, amely Typhoon típusú gépét javasolta megvételre. "Ez jó hír Franciaországnak, amelynek jelenleg szüksége is van a jó hírekre" - folytatta a BFM rádiónak nyilatkozó államtitkár. "Jó hír a repülő- és űrtechnikai iparunknak, a védelmi iparunknak, amely a világ legjobbjai között van."
Lellouche reméli, hogy a megrendelés más országokban is új távlatokat nyit majd a Rafale előtt, amely szerinte "remek gép", és már Afganisztánban, illetve Líbiában is bizonyított.
Szakértők szerint azonban még korai az öröm, hiszen néhány éve Párizs már-már kész tényként kezelte a vadászgépek brazíliai eladását, de az erről szóló szerződést Brazília a mai napig nem írta alá, sőt, versenyt indított a Rafale-ok, az amerikai Boeing-cég által gyártott F-18-asok és a svéd Gripenek között. Gérard Longuet francia védelmi miniszter január elején még úgy értékelte, hogy a Rafale-ok gyártását le fogják állítani, ha nem lesz rá kereslet külföldön.
Franciaország évekig hiába próbálkozott a vadászgép külföldi értékesítésével. A Rafale-ok iránt India mellett Brazília, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Katar és Malajzia érdeklődött. Svájc korábban visszalépett beszerzésüktől, s a svéd Gripent választotta. Lellouche bejelentése után a Dassault részvényei 20 százalékkal nőttek a párizsi tőzsdén.
A Rafale egy negyedik generációs, szuperszonikus vadászbombázó, amelynek várható maximális élettartama meghaladja a 30 évet. A repülőt légvédelmi feladatokra, szárazföldi és tengeri célpontok támadására, felderítésre vagy nukleáris csapásra is lehet használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.