2012. január. 24. 18:37 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 24. 20:55 Gazdaság

Csak feleannyi pénzt adna Csehország az IMF-nek hitelezésre

A Csehországra eső 3,5 milliárd eurónyi hányad helyett Prága csupán 1,5 milliárd euróval járulna hozzá a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelezéséhez az uniós adósságválság megoldása érdekében - olvasható egy cseh sajtójelentésben.

Az Európai Unió december 9-i csúcstalálkozóján született megállapodás arról, hogy az uniós tagállamok központi bankjai 200 milliárd eurót nyújtanának az IMF-nek, amely az adóssággondokkal küszködő országokat támogatná az összegből.

A 200 milliárdból 150 milliárd eurót az euróövezeti országok adnának össze, a fennmaradó 50 milliárd eurót pedig azok az övezeten kívüliek, amelyek nem részesülnek IMF-támogatásban, így Csehországon kívül Svédország, Lengyelország, Nagy-Britannia és Dánia.

A csökkentett, másfél milliárd euró hozzájárulásról Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter tett javaslatot a www.novinky.cz hírportál értesülése szerint.

Az eredeti, 3,5 milliárd eurós hányad Csehország devizatartalékának körülbelül 11 százaléka.

Az erről beszámoló AFP hírügynökségnek nem sikerült elérnie a cseh pénzügyminisztériumot, hogy kommentálja az értesülést, ugyanakkor emlékeztetett Petr Necas cseh miniszterelnöknek arra a múlt heti kijelentésére, miszerint egyeztetni akar a hozzájárulás csökkentéséről.

A cseh kormány várhatóan szerdai ülésén kerül szóba az IMF-hitelezéshez történő hozzájárulás kérdése.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.