2012. január. 13. 23:17 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 14. 00:20 Gazdaság

Leminősített kilenc eurótagállamot az S&P

Kilenc euróövezeti tagállamot minősített le pénteken a Standard & Poor's. A hitelminősítő megvonta a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Németország AAA osztályzatát viszont érvényben hagyta.

A nemzetközi hitelminősítő a pénteki európai és amerikai tőzsdezárások után jelentette be hivatalosan a leminősítéseket, amelyek híre azonban már órákkal korábban elterjedt a piacokon.

A Standard & Poor's egy fokozattal a AA pluszra minősítette vissza Franciaország és Ausztria államadós-besorolását, amelyet - 13 másik euróövezeti országéval együtt - december 5-én vett negatív kihatású felülvizsgálat alá.

A hitelminősítő két fokozattal rontotta le Spanyolország, Portugália és Ciprus minősítését, és Olaszországét is, amely így az eddigi A sávból a már csak gyenge befektetői BBB plusz kategóriába tartozik. Franciaország és Ausztria mellett az S&P szintén egy fokozattal rosszabb csoportba sorolta Szlovénia, Szlovákia és Málta minősítését.

Estek a tőzsdeindexek és a forint is

A várható leminősítések péntek délután kiszivárgott híre miatt a New York-i értéktőzsde vezető mutatói gyengébben zártak. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 49,72 ponttal, azaz 0,40 százalékkal 12421,30 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 6,39 ponttal, 0,49 százalékkal 1289,11 pontra esett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 13,76 ponttal, 0,51 százalékkal csökkent és 2710,94 ponton zárt.

A leminősítések hírének kiszivárgása után gyengült az euró, és esett a forint is, igaz a hivatalos bejelentés már nem mozgatta meg jelentősen a magyar fizetőeszköz árfolyamát. Az eurót délután negyed ötkor 310,76 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben a csütörtök esti 308,39 forint után. Késő este, az S&P bejelentése után egy euró 310,6 forintot ért.

Péntek délután a Financial Times szellőztette meg, hogy az AAA besorolással ellátott euróövezeti tagállamok közül Franciaország és Ausztria leminősítésére készül a Standard & Poor's. Más hírek arról szóltak, Ausztrián és Franciaországon kívül több más eurózóna-tagot is érinthet a leminősítés. A hírek hatására pánik tört ki a piacokon, az euró erős zuhanásba kezdett.

Franciaország leminősítését az S&P bejelentése előtt nem sokkal Francois Baroin francia pénzügyminiszter is megerősítette. A francia kormány már este válságtanácskozást tartott a leminősítés híre miatt. Nicolas Sarkozy elnök a dolgozószobájában fogadta Francois Fillon kormányfőt, Francois Baroin gazdasági és Valérie Pécresse költségvetési minisztert.

"Ez nem jó hír, de nem katasztrófa" - kommentálta akkor az AAA besorolás lerontását a gazdasági miniszter. Hozzátette, hogy Franciaország politikáját nem a hitelminősítő ügynökségek szabják meg.

Az EU-válságcsúcs nem hozott áttörést

Az S&P a pénteki leminősítésekkel egyidőben 14 eurózóna-tag - köztük Franciaország, Ausztria, Finnország, Hollandia és Luxembourg - adósbesorolásának kilátását negatívra rontotta, amely újabb leminősítések esélyét vetíti előre. Az euróövezeti országok közül jelenleg csak Németország és Szlovákia osztályzatainak kilátása stabil, a többieké negatív.

A leminősítést most megúszta Belgium, Észtország, Finnország, Németország, Írország, Luxemburg és Hollandia.

A S&P indoklása szerint a tavaly december 9-i EU-válságcsúcs eredményei és az azóta elhangzott politikusi nyilatkozatok nyomán az értekezleten elért megállapodás nem hozott olyan mértékű áttörést, amelyre az euróövezet pénzügyi problémáinak teljes körű kezeléséhez lett volna szükség.

A hitelminősítő szerint emellett a politikai megállapodás nem nyújt elegendő további forrást, sem megfelelő működési rugalmasságot az euróövezeti mentőmechanizmusok megerősítésére, és nem biztosít elégséges támogatást a megnövekedett piaci feszültségeknek kitett szuverén adósok számára.

Gyengítheti az adósságválság elleni harcot

Elemzők szerint a leminősítési hullám ronthatja az eurózóna tagállamainak esélyeit az adósságválság megoldására. Németország marad az euróövezeti pénzügyi mentőrendszer (EFSF) egyetlen AAA besorolású nagy garantáló országa.

A Financial Times szerint ebben a helyzetben az EFSF nehezebben tud finanszírozást felhajtani a piacról az Írországnak, Portugáliának és Görögországnak szánt segélycsomagokhoz. Ráadásul pénteken félbeszakadtak a görög államadósság átstrukturálásáról, illetve leírásáról szóló tárgyalások is a magánpiaci hitelezőkkel.

Az S&P december 5-én jelentette be, hogy negatív kihatású - vagyis viszonylag rövid időn belüli leminősítés lehetőségére utaló - megfigyelés alá vette a 17 euróövezeti tagállam közül 15 - köztük a lehetséges legjobb, AAA besorolású tagországok, így Németország és Franciaország, a két legnagyobb eurógazdaság - hosszú távú szuverén adósosztályzatait.

A hitelminősítő a negatív felülvizsgálat múlt havi bejelentéséhez fűzött indoklásában közölte, véleménye szerint "a rendszerszintű stressz" olyan mértékűvé erősödött az euróövezetben, ami már a valutaunió egészének adósmegítélésére lefelé ható nyomást gyakorol. A decemberben kezdett negatív kihatású felülvizsgálat érintette a három közép-kelet-európai eurótagállamot, Szlovákiát, Szlovéniát és Észtországot is.

zöldhasú
Hirdetés