Teljes mértékben osztja az Európai Bizottság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországgal kapcsolatos nyilatkozatában foglaltakat - jelentette ki Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivője az európai uniós végrehajtó testület pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján.
A két nemzetközi intézmény továbbra is szoros kapcsolatban áll egymással a tervezett magyar hitelfelvétel témájában és más kérdésekben is - erősítette meg Amadeu Altafaj Tardio. A bizottsági szóvivő emlékeztetett arra is, hogy Rehn és Fellegi Tamás, a nemzetközi pénzügyi tárgyalások folytatásával megbízott magyar tárca nélküli miniszter jövő héten Brüsszelben találkozik egymással.
A valutaalap Fellegi Tamás és Christine Lagarde IMF-vezérigazgató csütörtöki washingtoni tárgyalásait követően adott ki nyilatkozatot.
"Hasznos eszmecserét folytattunk a Magyarországon az utóbbi időben lezajlott gazdasági eseményekről és arról, hogy a valutaalap hogyan tudna legjobban segíteni az országnak a jelenlegi gazdasági helyzet kezelésében" - közölte a tárgyalásokról magyar idő szerint péntek hajnalban Christine Lagarde.
Az IMF vezetője közleményében azt írta, jelezte Felleginek, hogy mielőtt az IMF eldönthetné, elkezdi-e és ha igen, mikor a készenléti hitel-megállapodásról szóló tárgyalásokat, "kézzelfogható lépéseket" szeretne látni a kormány részéről az összes, makrogazdasági stabilitás szempontjából fontos politika megvalósítására vonatkozó erős elkötelezettségét illetően.
Az európai hatóságok és intézmények támogatása is kritikus fontosságú lenne az új IMF-megállapodásról szóló sikeres tárgyalásokhoz - tette hozzá Lagarde.
A brüsszeli bizottsági szóvivő azt is elmondta, az Európai Bizottság álláspontja szerint a hitelmegállapodásról folytatandó tárgyalásoknak előfeltétele, hogy biztosított legyen Magyarországon a jegybank függetlensége. A közelmúltban hozott magyar törvények jogi elemzését hamarosan elvégzi az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény jogi szolgálata, és annak alapján az EU-biztosok testülete jövő kedden Strasbourgban döntéseket hozhat.
Magát a jogi elemzést - közölte Amadeu Altafaj Tardio - teljes egészében valószínűleg nem teszik majd közzé, de az Európai Bizottság az elemzés nyomán teeendő lépéseinek alátámasztásakor hivatkozik majd a fontosabb jogi megállapításokra.
A sajtótájékoztató első szakaszában - más témáról szólva - jelen volt Andor László magyar uniós biztos, akit Magyarországgal kapcsolatban is kérdeztek. Elmondta, az ezen a héten szerdán tartott biztosi ülésen élénk vita folyt nem csupán a magyar törvényalkotás EU-joggal való összhangjának kérdéséről - kitérve a kötelezettségszegési eljárás eshetőségére -, hanem a túlzottdeficit-eljárásról is. E két témához adódik még a magyar részről igényelt hitelmegállapodás ügye, és e három téma mindegyikének "megvan a maga saját logikája" - tette hozzá.
Andor László megjegyezte: a jövő héten az Európai Parlamentben politikai vitát folytatnak Magyarországról, és ebbe a vitába az Európai Bizottság is tevékenyen bekapcsolódik. A további fejlemények Andor szerint attól függnek, hogy "miként alakul az együttműködés a remélhetőleg újfajta viszony szellemében, amit jelzett a magyar fél reagálása" a szerdai biztosi testületi ülés nyomán.
Az Európai Parlament sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a Magyarországról tervezett politikai vitát január 18-án, szerda délután folytatják le a strasbourgi plenáris ülésen - vagyis egy nappal azután, hogy a biztosok testülete szintén Strasbourgban megtárgyalja a Magyarországgal kapcsolatos kérdéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.