Portfolio: az OTP tarolhat az IMF-megállapodással
Az OTP szempontjából a nemzetközi szervezetekkel folytatott - remélhetőleg sikeres - tárgyalások egyik legpozitívabb hozadéka a forint erősödése lehet - írja a portfolio.hu. Az IMF-tárgyalások sikeres lefolytatása növelheti a befektetői bizalmat.
Az esetleges megállapodás legpozitívabb hozadéka a befektetői bizalom helyreállítása, így a forint árfolyamának erősödése lehet. Magyarország nemzetközi megítélésének javulásával csökkenne a magyar országkockázat, alacsonyabb CDS-felár mellett magasabb OTP-árfolyamot láthatunk - áll a portfolio.hu cikkében.
A devizák mozgása többféleképpen hat az OTP mérleg- és eredménysoraira: hatással van a hitelek és betétek állományára, a leánybankok forintban kifejezett eredményére, a nem teljesítő hitelek állományának bővülésén keresztül a céltartalékolásra. Ez utóbbi a legfontosabb, hiszen ha a forintgyengülés hatására emelkednek a devizás hitelek törlesztőrészletei, a fizetni nem képes adósok hitelei 90 napon túl a nem teljesítő kategóriába kerülnek. Erre a bank céltartalékot képez, ami pedig alacsonyabb nettó profitot eredményez.
Az OTP deviza jelzáloghitel-állománya 2011. szeptember végén 1058,5 milliárd forintnyi volt, ennek nagy részét a frankalapú hitelek tették ki, kisebb része euró és japán jen-alapú. A portfolio.hu számításai alapján 1 százalékpontnyi növekedés a nem teljesítő frankhitelek arányában 3,5 milliárd forintnyi növekedést jelent a céltartalékolásban.
Az OTP részvényárfolyama szorosan együtt mozog a magyar CDS-felárral, a bankpapírokkal a befektetők az ország kockázatosságának megítélése alapján kereskednek: ha javul Magyarország gazdasági kilátásának megítélése, csökken a CDS-felár és nő az OTP-árfolyam.
Az OTP szempontjából az IMF-fel folytatott tárgyalások egyik fontos eleme lehet a bankadó szintjének csökkentése és kivezetése is. A bankadó szintje a 2010-es "csúcsévhez" képest az IMF közbenjárása nélkül is trendjében mérséklődik, derül ki a pénzügyi portál összeállításából. 2013-ban a bankok és a kormány közötti megállapodás értelmében a bankadó a korábbi felére csökkenhet, 2014-től pedig az EU jogrendjében elfogadottnak megfelelő bankadó lesz érvényben.
A bankadót több országban is alkalmazzák, átlagos nagysága kb. 2,5 bázispont a pénzintézetek összes eszközére vetítve, amit lényegesen meghalad a hazai terhelés. Az európai átlaggal számolva az OTP eredményét nagyjából 1,4 milliárd forinttal terhelné a bankadó, vagyis lényegesen kevesebbel, mint a 2010-ben (29,5 milliárd forint). A 2013-as bankadó alapesetben a korábbi szinthez képest a felére csökkenne, vagyis a portfolio.hu szerint az OTP közel 14,5 milliárd forintot fizetne. A Magyar Bankszövetség egyébként 2011. december 15-én megállapodást írt alá a kormánnyal, amelyben többek között rögzítették, hogy a végtörlesztés miatti veszteség 30 százalékát a bankok leírhatják a bankadóból.
Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter szerda óta nem hivatalos tárgyalásokat folytat Washingtonban a Nemzetközi Valutaalappal. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerda esti közleményében azt írta, hogy az IMF-fel jelenleg folytatott egyeztetések célja a hivatalos tárgyalások előkészítése és az előzetes álláspontok egyeztetése, a kormány pedig készen áll minden észrevétel és javaslat megvitatására az Európai Bizottsággal és az IMF-fel, valamint elkötelezett a tárgyalások sikeres lefolytatása mellett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.