Londoni elemzők: Románia lehet a példa Magyarországnak
Magyarország elindult az IMF-megállapodás megkötése felé, és ehhez példaként szolgálhat a román IMF-program sikere, amelyről a román jegybank csütörtöki kamatcsökkentése is tanúskodik – így kommentálták Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóját londoni piaci elemzők.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai úgy vélték, hogy a magyar befektetési eszközök "jelentős alulteljesítése szorította rá a magyar kormányilletékeseket bizonyos engedmények fontosságának felismerésére".
A ház londoni elemzői felidézték, hogy Fellegi Tamás immár készenléti jellegű egyezségről folytatandó tárgyalások lehetőségéről szólt. A JP Morgan szakértői kiemelték, hogy ennek elfogadása volt az IMF egyik előfeltétele a hivatalos tárgyalások megkezdéséhez.
A ház szerint ugyanakkor az EU "szilárdan kitart majd" annak követelése mellett, hogy Magyarország hajtson végre további módosításokat a jegybanktörvényen és a gazdasági stabilitásról alkotott jogszabályon. Változatlanul 65 százalékos az esély egy készenléti megállapodás megkötésére a valutaalappal, a legnagyobb valószínűséggel az idei második negyedévben. A cég ugyanakkor azt a véleményét is fenntartja, hogy további piaci nyomás fogja rászorítani a kormányt az IMF-egyezséghez szükséges engedményekre.
A ház szakértői azt is közölték: fél százalékponttal megtoldották eddigi MNB-kamatemelési prognózisukat, és alapesetben most már 8 százalékon tetőző jegybanki alapkamattal számolnak. A cég a januári monetáris tanácsi ülésen vár egy fél százalékpontos emelést, és utána még egy hasonló mértékű kamatemelést jósol.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője befektetők számára kiadott csütörtöki gyorselemzésében szintén azt emelte ki, hogy Fellegi Tamás "a jelek szerint számos engedményt tett", és ezek között van annak elfogadása, hogy az IMF-megállapodás valószínűleg készenléti jellegű lesz, jóllehet a kormány korábban enyhébb feltételrendszerű egyezménytípusok mellett érvelt.
Ash szerint az elhangzottak arra vallanak, hogy a magyar kormány, ha vonakodva is, de halad az IMF-egyezség megkötése felé. Az RBS vezető elemzője közölte: a ház központi forgatókönyve az, hogy Magyarország végül meg is köti a megállapodást a valutaalappal idén - a kérdés csak az, hogy erre további agresszív piaci árfolyamkilengések előtt sor kerül-e.
Timothy Ash ezzel kapcsolatban azt jósolta, hogy ha a kormány nem tesz további lépéseket az IMF-megállapodás elérése érdekében, a forint akár a 350 forint/euró szintig is gyengülhet, az MNB további 1,5-2 százalékpontos kamatemelésre kényszerülhet, a hitelköltségek emelkedése "kicsúszhat az ellenőrzés alól", és Magyarország gyakorlatilag elvesztheti tőkepiaci hozzáférését, mindez pedig recesszióhoz vezethet.
Az RBS vezető elemzője szerint "Románia követendő példaként szolgálhat Magyarország számára". "Románia az IMF mintagyereke", miután sikerrel teljesítette a 2009 márciusában kötött készenléti IMF-megállapodást, és idén márciusban várhatóan újabb két évre meghosszabbíthatja a programot.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető felzárkózó térségi közgazdásza, William Jackson a csütörtöki román jegybanki kamatcsökkentésről befektetőknek összeállított gyorselemzésében azt írta, hogy a lépést a stabil politikai háttér és az IMF-támogatás tette lehetővé.
Jackson szerint Magyarország esetében "e kulcsfontosságú gazdaságpolitikai rögzítőelemek hiánya" ugyanakkor azt jelenti, hogy az MNB következő monetáris tanácsi ülésén valószínűleg újabb 0,50 százalékpontos kamatemelésről születik döntés a forint erősítése végett, és IMF-egyezség nélkül még további emelések válnának szükségessé.
A Capital Economics elemzője közölte: a cég az idén 1,5 százalékos magyar GDP-visszaesést vár, és azt valószínűsíti, hogy a felzárkózó európai térségben a magyar gazdaság teljesít a legrosszabbul 2012-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.