Gazdaság MTI 2011. december. 29. 08:47

MNB: 340 millió eurós többlettel zárt a fizetési mérleg a harmadik negyedévben

A folyó fizetési mérleg többlete a szezonálisan kiigazított adatok szerint 340 millió euró volt a harmadik negyedévben - közölte a Magyar Nemzeti Bank csütörtökön.

A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege 2011 harmadik negyedévében 1,096 milliárd euró (304 milliárd forint) volt. A szezonális hatások kiszűrésével a finanszírozási képesség a GDP 3,5 százaléka, 253 milliárd forint volt. 2010 harmadik negyedévében a folyó fizetési mérleg többlete 215 millió eurót ért el a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az idén szeptember végén a jegybanki tartalékok értéke 38,8 milliárd euró volt.

A szezonálisan kiigazított adatok alapján az áruforgalmi egyenleg kiigazított értéke 1,049 milliárd euró többletet jelzett, az előző negyedévhez képest növekvő export (19,327 milliárd euró) és import (18,405 milliárd euró) mellett. A szolgáltatások szezonálisan kiigazított bevételi többlete a harmadik negyedévben 729 millió euró volt, ami szinte megegyezik a szolgáltatásoknak a tavalyi azonos időszakban mért, hasonlóan számított többletével. A szezonális hatásokat is magában foglaló folyó fizetési mérleg 2011 harmadik negyedévében 381 millió euró többlet volt, míg egy évvel korábban 260 millió euró.

A szolgáltatásokon belül az idegenforgalom bevétele 1,005 milliárd euró és az egyéb szolgáltatások bevétele 2,796 milliárd euró volt az év harmadik negyedévében. A kiadások az idegenforgalomnál (433 millió euró), az egyéb szolgáltatásoknál (2,665 milliárd euró) az előző negyedéves adatok közelében alakultak. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a harmadik negyedévben a reálgazdasági mérleg többlete csökkent, de így is jelentős aktívumot, 1,836 milliárd eurót mutatott.

Az Európai Unióval kapcsolatos eredményszemléletű adatokat tekintve szezonális kiigazítás nélkül a folyó transzferek bevételi többlete 365 millió euró, míg a tőketranszferként elszámolt tranzakciók bevételi többlete közel 711 millió euró volt. Az EU folyó- és tőketranszfereket együttesen igazítja ki a jegybank, a harmadik negyedéves kiigazított érték 876 millió euró.

Az MNB közlése szerint a közvetlen tőkebefektetéseken belül az idei harmadik negyedévben a magyarok külföldi közvetlen tőkebefektetés-tranzakcióinak egyenlege a fizetési mérlegben 203 millió euró, a külföldiek magyarországi közvetlen tőkebefektetés-forgalmának egyenlege pedig 260 millió euró tőkekiáramlást mutatott.

2011 harmadik negyedévében a magyarok külföldi részvény-befektetése 2 millió euróval csökkent, az újra befektetett jövedelem értéke ugyanakkor 94 millió euróval növelte ezen befektetések értékét. Az egyéb tőkemozgásoknál 111 millió eurós nettó kiáramlás volt megfigyelhető. A külföldiek magyarországi befektetéseinél a részvénybefektetések értéke csökkent 947 millió euróval, az újra befektetett jövedelem ugyanakkor 966 millió euróval növelte a külföldiek befektetéseinek értékét, míg az egyéb tőke nettó kiáramlása 279 millió euró volt.

A portfólió befektetéseknél 1,526 milliárd eurós követeléscsökkenés következett be, 1,583 milliárd euró volt az itt elszámolt, 10 százalékot el nem érő részvény- és egyéb részesedés befektetések csökkenése, melyből 878 millió eurót tett ki a kormányzati szektor befektetési jegy- és részvényköveteléseinek eladása.

Az egyéb befektetések egyenlege összességében 345 millió euró forráskiáramlást mutatott. A rövid lejáratú követeléseknél 34 millió euró, a hosszú lejáratú követeléseknél pedig 22 millió euró a növekedés (forráskiáramlás). A rövid futamidejű tartozások növekedése 1,049 milliárd eurót ért el, a hosszú távú tartozás csökkenése ugyanakkor 1,338 millió euró volt 2011 harmadik negyedévében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.