40 milliárd hiányzik a kórházak költségvetéséből
Jövő év októberéig összesen 310 milliárd forint jutna az aktív fekvőbeteg-szakellátásra a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) által közzétett rendelettervezet szerint; az idei büdzsé csaknem 350 milliárd, a tavalyi 347 milliárd forint volt, vagyis a szabályozás elfogadásával 40 milliárddal kevesebből gazdálkodhatnak jövőre a fekvőbeteg-szakellátásban - írta a Napi Gazdaság csütörtökön.
Poller Imre egészségügyi szakértő szerint a különbözetre valószínűleg a központi költségvetésből számít az államtitkárság, amit vélhetően az uniós projektek önrészére, karbantartásra és az adósságállomány csökkentésére fordíthatnak.
A tervezetből nem derül ki, hogy a 123 milliárdra belőtt járóbeteg-ellátásból milyen arányban részesülnek a szakrendelők és a kórházi járóbeteg-ellátó osztályok, ám az "ökölszabály" szerint 60-70 százalékban kórházakban kórházi orvosok látják el ezt a feladatot, így bérköltség nélkül ezek a rendelők óriási konkurenciát jelentenek az amúgy is tengődő járóbeteg-ellátó szakrendelőknek - írta a Napi.
A mentésre 25, a beteg- és halottszállításra 6 milliárdot szán a tervezet, ami a lapnak nyilatkozó szakértő szerint azzal járhat, hogy a betegszállítók a hónap vége előtt kimerítik a keretüket, a mentőknél viszont bennragad a pénz, nagyságrendileg ugyanis nem ilyen mértékű a különbség a két tevékenység között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.