Gazdaság MTI 2011. december. 08. 18:33

Az OTP átment az Európai Bankhatóság tesztjén

Az egyetlen rendszerkockázati jelentőségű magyar banknál - az OTP Banknál - nincs szükség többlettőkére a 9 százalékos tőkemegfelelési követelmény teljesítéséhez - közölte az Európai Bankhatóság (EBA) csütörtökön.

A rendszerkockázati jelentőségű német bankoknak összesen 13,11 milliárd euró, az olaszoknak 15,37 milliárd, a spanyoloknak pedig 26,17 milliárd euró többlettőkére van szükségük - közölte az EBA. Összességében a rendszerkockázati jelentőségű európai bankoknak 114,7 milliárd euró többlettőkére van szükségük. Ez a szám megfelel a Reuters brit hírügynökség korábbi értesüléseinek, amelyet londoni források az MTI-nek is megerősítettek.

Végel Dániel

Az EBA októberi számításai szerint még csupán 106,4 milliárd euró tőkepótlásra lett volna szükség az európai bankrendszerben. A bankoknak január végéig kell benyújtaniuk az EBA-nak feltőkésítési terveiket. A tőkemegfelelési követelményeket június végéig kell teljesíteniük a pénzintézeteknek.

A magyarországi bankok külföldi anyavállalatai közül a legnagyobb hiánya az olasz UniCreditnek van, 7,97 milliárd euró. A másik, magyarországi érdekeltséggel bíró olasz pénzintézetnek, az Intesa Sanpaolonak nincs pótlólagos tőkeigénye. Az osztrák Raiffeisen banknak 2,127 milliárd euró, az Erste Groupnak 743 millió euró tőkebevonásra lesz szüksége. A belga KBC Bank, illetve az MKB anyabankja, a Bayerishce Landesbank már most teljesíti a 9 százalékos tőkemegfelelési kritériumot.

Az európai bankok közül a legnagyobb pótlólagos tőkeigénye a spanyol Banco Santandernek (15,30 milliárd euró), az olasz UniCreditnek (7,97 milliárd euró), illetve a spanyol BBVA-nak (6,329 milliárd euró) van. A spanyol központi bank azonban csütörtök este közleményben arra hívta fel a figyelmet, hogy a spanyol bankok tőkeigénye alig változott a korábbi számításokhoz képest. Az októberi számításokhoz képest a legnagyobb növekedés a német bankok tőkeigényében volt. A Commerzbanknak 5,31 milliárd eurónyi, a Deutsche Banknak 3,24 milliárd euró többlettőkére lesz szüksége.   

Az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfői október 27-i válságtanácskozásuk alkalmával döntöttek arról, hogy az euróövezeti adósságválság átfogó megoldási csomagjának részeként magasabb tőkekövetelmények elé állítják a legnagyobb európai bankokat.

Az OTP Bankra vonatkozó vizsgálat a legutóbbi, idei nyári eredményhez hasonlóan kiugróan magas, az akkori 12,7 százalék után most 12,5 százalékos alapvető tőkemutatót állapított meg, ez azt mutatja, hogy az OTP tőkehelyzete továbbra is stabil - közölte a pénzintézet. A banki közlemény szerint a jelenleg hatályos elvárás erre a mutatóra 9 százalék, így a bank saját fundamentumai bíztatóak a jövőre nézve mind a befektetők, mind az ügyfelek szempontjából.    

A bank által a BÉT honlapján közzétett dokumentum szerint az EBA által a vizsgálathoz kiadott ajánlás megköveteli a bankoktól, hogy a jelenlegi piaci áron számított szuverén kockázati kitettségekre képezzenek tőkepuffert úgy, hogy 2012. június végére ennek figyelembe vételével az elsődleges alapvető tőkemutató (Core Tier1) elérje a 9 százalékot. 

Az esetleges tőkehiányt a 2011. szeptemberi adatok alapján állapították meg. A szuverén tőkepuffer mértékét nem vizsgálták felül, nem számították újra. Az EU 71 bankja között vett részt az OTP Bank a tőkepozíció-vizsgálatban, amelynek célja az volt, hogy kivételes és ideiglenes tőkepuffer képződjön, válaszul a jelenlegi kedvezőtlen piaci környezet okozta szuverén kockázati kitettségekkel  kapcsolatos piaci aggodalmakra.

A puffert nem azzal a céllal kell megképezni, hogy az fedezze a szuverén kockázati kitettségekből származó veszteségeket, hanem azért, hogy biztosítsa a piacokat arról: a bankok képesek a különböző sokkhatásoknak ellenállni, és közben megfelelő nagyságú tőkeszintet fenntartani - tette hozzá az OTP közleménye.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.