A globális tőzsdék zuhanását hozta a pénteki magyar leminősítés, és az olasz kincstárjegyhozam emelkedése - írja a New York Times.
A pénteki magyar leminősítés és az olasz kincstárjegyhozamok rekordszintre ugrása nyomán zuhannak a globális részvényárfolyamok és az euró árfolyama, egyre inkább azt az érzetet keltve, hogy az európai vezetők kezéből kicsúszik az események irányítása - írja a New York Timesban David Jolly.
A cikk felidézi, hogy a Moody's hitelminősítő intézet közölte, hogy az eddigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Ba1"-re rontotta a magyar kormánykötvény-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A lap idézi a hitelminősítő indoklását, amely szerint kétséges, hogy Orbán Viktor kormánya rendbe tudja-e hozni a gazdaságot a csökkenő gazdasági növekedés idején.
Portugália csütörtöki Fitch általi leminősítése után ez a hét második legnagyobb hitelminősítő-sokkja volt - írja a cikk szerzője, majd felidézi, hogy Olaszország pénteken a tervezettnek megfelelő értékben, 8 milliárd euróért adott el a rövid lejáratú adósságpapírokból, de a 6 hónapos kincstárjegyek átlagos hozama rekordszintre, 6,5 százalékra ugrott az egy hónappal korábban tartott aukción kialakult 3,535 százalékról.
Késő délelőtt az európai Euro Stoxx 50 index 0,87 százalékkal, a londoni FTSE 100 index 0,57 százalékkal csökkent - idézi fel a cikk, hozzátéve, hogy a Standard and Poor's 500 index esése nyomán valószínű, hogy a New York-i kereskedés is eséssel indul.
A kötvénypiac az európai válságot tükrözi - állapítja meg a szerző -, a tízéves magyar államkötvények ára csökken, hozama egyre nő. Az olasz kötvények is 12 bázisponttal emelkdtek.
Hasonló állapotok vannak az ázsiai tőzsdéken is. A Nikkei részvényei átlagosan 0,1 százalékkal estek. A sidney-i tőzsde, az S&P/ASX 200 részvényei is átlagosan 1,5 százalékot vesztettek értékükből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.