A Moody's leminősítése után a forint további gyengülése várható, intő példa lehet például Románia három évvel ezelőtti bóvliba vágása - írja az ING elemzőjére hivatkozva a Napi Gazdaság.
Az euró dollárral szembeni süllyedése, a szűk likviditás és a nemzetközi piacok borús hangulata is a forint gyengülése irányába hat - mondta a Napi Gazdaságnak Csajbók Róbert, az ING Bank devizakereskedője. Hozzátette, az, hogy a Moody's bóvlikategóriába minősítette le a magyar adósságot, túlzott meglepetést nem okozott a piacon, a szereplők tartják a további forintgyengülésre játszó euró-forint long pozícióikat.
Igazából egy leminősítés nem lenne akkora probléma, hiszen az amerikai alapkezelőknél az eladási hullám megindításához két hitelminősítőnél kellene bóvli kategóriába kerülni - mondta a lapnak Bámli Károly, a Commerzbank értékesítési munkatársa. Ugyanakkor megjegyezte, hogy egy ilyen lépés még nyugodtabb piaci körülmények között is felzúdulást keltett volna. A piacokon egyébként is a kockázatkerülő magatartás a jellemző, különösen a besült német aukció és az amerikai szuperbizottság döntésképtelensége után.
Abban a tekintetben, hogy mire számíthatunk a továbbiakban, Csajbók szerint érdemes megnézni a három évvel ezelőtti román leminősítés devizapiaci következményeit. A Standard & Poor's 2008. október 27-én vágta le délkeleti szomszédunkat a korábbi BBB mínuszról a bóvlit jelentő BB plusz kategóriába - ezzel Románia az első olyan uniós ország, amely bóvlikategóriába került. Akkor az euró/lej árfolyam 3,56-ról 3,81-re ugrott, majd 3,60-ra korrigált. Azóta viszont tartósnak bizonyult a lej gyengülése, az euró immár 4,36 lejnél jár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.