Gazdaság MTI 2011. november. 24. 15:28

„Jövőre várhatóan nem lesz önálló magyar gazdaságpolitika"

Az IMF-megállapodás esélyeiről, a végtörlesztésről és az egykulcsos adórendszerről is szó esett a Republikon Intézet mai konferenciáján.

„Jövőre várhatóan nem lesz önálló magyar gazdaságpolitika, mivel az IMF-fel csak készenléti hitelmegállapodást fogunk tudni kötni, ami rendszeres konzultációt jelent a szervezet és a kormány között” - idézi az Index Török Zoltánt, a Raiffeisen vezető elemzőjét, aki a Republikon Intézet csütörtöki gazdaságpolitikai konferenciáján tartott előadást. „Ezzel visszatérünk arra a pályára, amit a Bajnai-kormány folytatott” - tette hozzá az elemző.

Török úgy jellemezte az elmúlt másfél év IMF-fel való viszonyát, hogy "tavaly kidobtuk a gumimatracot, de most már két kézzel kapaszkodnánk bele". A két váltás közötti szabadságharcnak szerinte az volt az értelme, hogy idén lazább gazdaságpolitikát folytathasson a kormány. Ennek megfelelően, főként a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentése miatt idén a tényleges költségvetési hiány a GDP 6-7 százaléka körül alakulhat a korábbi 4 százalék körüli érték után, bár a nyugdíjpénzek miatt a kimutatásokban 0 százalék körüli érték lehet.

A Republikon Intézet Magyar modell és esélyei címmel rendezett konferencián Heim Péter közgazdász azt mondta, Magyarországon ki kell állni az egykulcsos adórendszer mellett. Szerinte az egykulcsos adó költségvetési lyukat eredményező hatását a kiadási oldalon kell kompenzálni, ugyanakkor nem "fűnyíró-elven", hanem valódi, strukturális intézkedésekkel. Hozzátette, olyan gazdaságpolitikára van szükség, ahol pontosan végigmodellezik az egyes intézkedések lehetséges hatásait, eredményeit, mert csak így lehet kilábalni a válságból. Az államadósságot csökkenteni kell, de ehhez egy koherens, hosszú távú, például 10 éves tervre van szükség - mondta a szakértő.

Heim Péter hangsúlyozta: a végtörlesztés "komoly lyukat üt" a bankrendszer saját tőkéjén, így ezen, valamint a hitelezés visszaszorulásán keresztül jelentősen visszafogja a növekedést. A magyar gazdaságpolitikának el kell végeznie az ezzel kapcsolatos hatástanulmányokat, hogy az egész gazdaságra gyakorolt hatását fel lehessen mérni a végtörlesztésnek - mondta.

Reális jövő évi költségvetés, a szektorális különadók kivezetésére vonatkozó pontos ütemterv és a végtörlesztés felfüggesztése nélkül nincs esély a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való megállapodásra - mondta Békesi László volt pénzügyminiszter a konferencián. A végtörlesztéssel kapcsolatban azt mondta, hogy "ha azt végig akarja hajszolni a kormány, akkor a megállapodásnak sincs esélye". A költségvetéssel kapcsolatban kifejtette: nem helytálló az az érvelés, amely szerint az IMF-fel történő megállapodás idejére már el lesz fogadva a jövő évi büdzsé, így senkit nem fognak érdekelni az abban szereplő számok.

Békesi László szerint a költségvetés jelenlegi tervezete nem reális, olyan büdzsére van szükség, amelyben nemcsak a növekedést, hanem az államadósság, az infláció, a foglalkoztatás, a belső piac alakulását, valamint a beruházások, a fogyasztás várható mértékét is a realitásokhoz igazítják. A volt pénzügyminiszter szerint a szektorális különadók kivezetésének megtervezésével párhuzamosan felül kell vizsgálni a személyi jövedelemadót, a társasági adót és a vagyonadót, ezeket korrigálni kell.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.