A Magyar Villamos Műveket (MVM) megbízta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), hogy vizsgálja meg a Déli Áramlat magyarországi szakasza megépítésének lehetőségét - írja a Világgazdaság. Közben folyik az orosz gázimport-szerződésért felelős E.ON gázüzletágának átvilágítása, amelyet az MVM vásárolhatna meg - tette hozzá a lap.
Az orosz gáz európai szállítására lefektetendő Déli Áramlat vezetékről az orosz Gazprom 2012 második felében hozná meg a végső beruházási döntést - írja a Világgazdaság. A lap a projekthez közeli forrása szerint a sok országot érintő építkezésnek Magyarországon lendületet adhat, hogy a Déli Áramlat Zrt.-ben a Magyar Fejlesztési Bankot az MVM fogja felváltani.
Az azonban nem biztos, hogy az MVM-en belül a Déli Áramlat Zrt. 50 százalékos hányada – a másik 50 százalék a Gazpromé –, az MVM-leány Ovit Zrt.-hez kerül annak a mintájára, ahogyan nemrég az Ovitot bízták meg a magyar-szlovák gázvezeték lefektetésével is.
Külön MVM-projekt is létrejöhet a Déli Áramlatra, amelyen akár a hosszú távú gázimport-szerződésünk keretében vásárolt gáz behozatalára is alkalmas lehet. E mellett szól, hogy értesüléseink szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztréium (NFM) és az MVM folyamatosan egyeztet a Gazprommal az ország 2015-ben lejáró, hosszú távú orosz gázimport-szerződésének meghosszabbításáról.
A ma érvényes szerződést a Mol kötötte, majd átadta a gázüzletággal együtt az E.ON Földgáz Trade Zrt.-nek. Utóbbi, valamint az E.ON Földgáz Storage MVM általi megszerzéséről a tavasz óta tartanak az egyeztetések, és lapunkat arról tájékoztatták, hogy folyik az E.ON-cégek átvilágítása is. A megállapodás – ha lesz – korábbi cikkünk szerint valahol a leendő vevő által kínált 800 millió euró és az E.ON által kért 1,2 milliárd euró között várható.
A lap Déli Áramlatra és az E.ON-ra vonatkozó információit az NFM-nél nem kívánták megerősíteni, és az MVM kommunikációs igazgatója, Felkai György is csak annyit mondott, hogy „stratégiánk alapján a gázportfólió erősítése mindenképpen fontos számunkra”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.