Egyáltalán nem biztos, hogy a magyar kormány valóban megállapodást akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal, ennél kevesebb is elég lehet - írja a Bloombergnek nyilatkozó elemzőkre hivatkozva a Napi Gazdaság. Tegnap a Financial Times is azt írta, az egyik elemző szerint az NGM bejelentése csak a szóbeli beavatkozás egy formája lehetett a piacon, alap nélkül.
Az IMF-fel történő együttműködés nem foglalna magában hitelfelvételt és nem sértené az ország gazdasági függetlenségét - idézi fel a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnapi közleményét a Bloomberg, hozzátéve, hogy az IMF nem kapott felkérést a tárgyalások megkezdésére.
Magyarország a török példa követésére készülhet, amely azt jelenti, hogy végtelen hosszúságúra nyúló tárgyalásokat kezd az IMF-fel anélkül, hogy végül megállapodást kötne - véli Timothy Ash, a brit Royal Bank of Scotland (RBS) vezető elemzője és Peter Attard Montalto, a Nomura szakértője. Törökország másfél éven át tárgyalt a Valutaalappal egy készenléti megállapodásról, majd 2010 márciusában közölte, hogy nincs szüksége segítségre.
A törökök esetén a piac bevette a trükköt - ísmerteti a cikket a Napi Gazdaság. Az IMF benntartása a tárgyalási folyamatban megnyugvást hozott, mert a befektetők úgy látták, hogy végső esetben megnyílik az IMF bukszája Törökországnak, még ha nem is jött létre a felek között formális megállapodás. Ezzel meg lehet szerezni azt a biztonságot, amit az IMF jelenléte sugall anélkül, hogy meg kellene fizetni ennek az árát - mondja Ash.
A Financial Times szerkesztőségi blogjának csütörtöki írása szerint a magyar bejelentést több helyen is kételkedés fogadta. Ezt csak felerősítette a Magyar Nemzeti Bank bejelentése, amely szerint az MNB is csak az NGM közleményéből értesült a tárgyalások szándékáról. "Attól tartok, ez csak a szóbeli piaci beavatkozás egy formája, alap nélkül, főképp, hogy az MNB azt mondta, nem tudtak róla" - idézi az írás a Nomura elemzőjét, Peter Attard Montaltót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.