Financial Times: jöhet a "következő szög" a magyar koporsóba
Eléggé kicsi az esélye, hogy a jelenlegi helyzetben az IMF bármilyen programról is megegyezzen Magyarországgal - írja a Financial Times szerkesztőségi blogjában a francia Société Générale feltörekvő piaci elemzői részlegének vezetője. Benoit Anne szerint nem elképzelhetetlen, hogy az IMF most elégtételt vesz a korábbi sérelmekért, és a "következő szög a koporsóba" egy hitelminősítőtől jöhet az esetleges leminősítéssel.
A gazdasági minisztérium azt jelentette be, tárgyalásokat kezd az IMF-fel, miközben az IMF ezt cáfolta - idézi fel a csütörtöki eseményeket Benoit Anne a Financial Times szerkesztőségi blogjában.
"Az IMF és a magyar kormány közötti viszony már eleve feszült volt. Biztosak lehetnek benne, hogy egy ilyen incidens után nem javul a helyzet" - írja a szakértő, aki szerint nem elképzelhetetlen, hogy az IMF most elégtételt vesz a korábbi sérelmekért.
A Magyarországon tartózkodó delegáció várhatóan egy látszólag ártalmatlan közleményt ad majd ki távozása előtt, valami olyasmivel, hogy "a költségvetési fronton történő előrelépés továbbra sem kielégítő" - teszi hozzá Benoit Anne.
Szerinte az IMF-nek először is az elmúlt néhány hétben látott kétes intézkedések visszafordítását kellene kérnie, ez pedig nagy hátralépés lenne a kormány számára. A szakember szerint mindez semmi jóval nem kecsegtet a magyar gazdasági kilátásokat illetően, részben mert "most az IMF-et is rendesen felbosszantották".
"Sajnálatos módon a kormánynak sikerült még inkább aláásnia a befektetői bizalmat, emiatt pedig Magyarország továbbra is a fertőzés iránti érzékenységlistám élén marad. A következő szög a koporsóba most az egyik hitelminősítőtől jöhet az esetleges leminősítéssel. A lényeg egy szóban: eladni" - fejezi be baljóslatú írását a francia nagybank szakértője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.