Idegesen reagált a piac a lengyel bankok leminősítésére
Lengyelországban széles körű megütközést keltett, hogy a Moody's hitelminősítő intézet kedden negatívra rontotta a lengyel bankszektor hitelessége értékelésének perspektíváját - írták a szerdai lengyel lapok.
A Moody's szerint az a környezet, amelyben a lengyel bankok működnek, negatívan hat helyzetükre. Növekszik a határidőre vissza nem fizetett hitelek összege, és a pénzintézeteknek magasabb kamatot kell fizetniük a felvett tőke után.
Lengyelország a hitelminősítő értékelése szerint szomszédainál jobban ki van téve az euróövezet megrázkódtatásainak, egyebek között a devizahitelek magas aránya miatt, amely az összes hitelek 21,3 százalékára rúg. Súlyosbítja a bankok gondjait, hogy rövid lejáratú bankbetétektől függnek, mert a lengyelek nem szívesen helyezik el megtakarításaikat hosszú távra, miközben az általuk felvett hitelek lejárata 30 év vagy ennél is több.
A Moody's leminősítése ideges reakciókat váltott ki a befektetőkből. A Getin Bank részvényei 4,3, a Bank Pekao és PKO BP papírjai kedden csaknem 3 százalékkal estek. A kereskedési nap végére a befektetők 1 százalékra mérsékelték a két legnagyobb bank részvényeinek értékvesztését.
Ebben talán közrejátszott Marek Belka nyilatkozata is: a lengyel jegybank elnöke a leminősítés közzététele után néhány perccel "meglepőnek és megdöbbentőnek" nevezte a Moody's döntését. Véleménye szerint a lengyel bankok ilyen negatív értékelése csakis külső tényezők és az európai bankrendszer általános helyzetének figyelembevételével történhetett.
A helyzet annál is inkább abszurd - írta a Gazeta Wyborcza című napilap -, hogy a Moody's leminősítése alig néhány nappal az után történt, hogy a vezető lengyel bankok történetük legjobb pénzügyi eredményeit hozták nyilvánosságra. A piacvezető PKO BP negyedéves nettó nyeresége első ízben meghaladta az 1 milliárd zlotyt, fő vetélytársa, a Bank Pekao pedig három hónap alatt 766 millió zloty nyereséget ért el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.