A Wall Street Journal (WSJ) szerint a magyar helyzet egyre több aggodalmat vethet fel a befektetők számára, köszönhetően a rossz gazdaságpolitikának, illetve az elszálló forintárfolyamnak - írja a Világgazdaság.
Nem finomkodott a magyar helyzet jellemzésével Nick Hastings, a Dow Jones hírügynökség riportere, szerinte Magyarország egész egyszerűen megy le a lefolyón - írja a Világgazdaság.
A WSJ cikkéhez kapcsolódó videóban Hastings két elemző segítségével próbálja meg elmagyarázni a nézőknek, miért is került nehéz helyzetbe a magyar gazdaság. A devizahitelek magas aránya értetlenséget vált ki a riporterből: "Mindenki azt mondja, ezt ne csináld, tartsd a jelzáloghiteledet a saját valutádban. Valakinek meg kellett volna mondania a magyaroknak, hogy ez nem túl okos ötlet, nem?".
Az elemzők szerint a kormány ugyan előállt egy tervvel, hogy úrrá legyen a helyzeten, a befektetőket azonban ez nem igazán győzte meg. Pedig a kormánynak nem sok mozgástere maradt, mivel az államadósság mértéke a korábbi 50 százalékról 80 százalékra kúszott fel az idők folyamán, ezért is volt szükség az IMF közbeavatkozására.
Ami viszont még aggasztóbb a jelenlegi helyzetben, hogy a kormány kirakta az IMF szűrét tavaly, vagyis egyáltalán nincs barátja a piacon, nincs senki, aki esetleg a háttérből megsegítse. Erre jegyzi meg Hastings, hogy "Szóval Magyarország megy lefelé a lefolyón, láttunk már ilyet korábban is sajnos, de milyen hatása lehet ennek az eurózónára?".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.