Gazdaság MTI 2011. november. 15. 16:17

Giró-Szász: kitart a kormány a piaci finanszírozás mellett

Nem mond le a piaci alapú forrásbevonásról a kormány - reagált Giró-Szász András kormányszóvivő az MTV Ma Reggel című műsorában arra a felvetésre, hogy az országnak új IMF-hitelre lenne szüksége.

"Európai vezető politikusok álláspontja az, amit korábban mondtam a hitelminősítőkről" - utalt vissza péntek esti szavaira a kormányszóvivő, amikor az MTV-ben azt nyilatkozta, hogy a hitelminősítők nem rendelkeznek jogosítvánnyal országok minősítésére. "Többen kifejezték már korábban azt, hogy az Európai Uniónak saját hitelminősítőt kellene létrehoznia" - tette hozzá az InfoRádió beszámolója szerint Giró-Szász András.

Arra a kérdésre, hogy tudjuk-e így finanszírozni a piacról az országot, a kormányszóvivő úgy válaszolt, hogy "épp erről beszélnek az európai és magyar politikusok is a hitelminősítések kapcsán". "A hitelminősítők ugyanis egy önbeteljesítő jóslatot indítanak el" - mondta.

A sikertelen magyar kincstárjegy-aukciók kapcsán a kormányszóvivő kiemelte, hogy "nem magyar problémáról van szó, például Szlovákiában sem sikerült a tegnapi kibocsátás". "Látnunk kell, hogy ezek a hitelminősítők pénteken és szombaton olyan érveket hoztak fel, amelyeket a kormány tételesen cáfolni tud" - hangsúlyozta.

MTI / Kovács Tamás

Arra az újabb kérdésre, hogy tudja-e így finanszírozni magát a magyar állam a piacról, Giró-Szász kiemelte: "Magyarország mindenképpen fenn kívánja tartani a piaci finanszírozást". "Bármi áron kitart a piaci finanszírozás mellett a kormány, ennek ugyanis megvannak az előnyei is: ezt pedig úgy hívják, hogy fiskális és monetáris szuverenitás" - emelte ki.

"A másik a növekedés kérdése: 1,5 százalékos növekedéssel tervezte a kormány a költségvetést, és megvárja a német hivatalos bejelentést" - fűzte hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.