Először szólalt fel független képviselőként az Országgyűlésben Gyurcsány Ferenc csütörtökön. A volt miniszterelnök a 2012-es költségvetésre vonatkozó javaslat általános vitájában úgy értékelt, hogy a kormány folytatja az elmúlt másfél év ámokfutását. Szavaira a fideszes Szijjártó Péter reagált, aki azt mondta, ha Gyurcsány Ferenc nem is, az emberek támogatják a kormány terveit.
Gyurcsány Ferenc - aki felszólalása elején jelezte, hogy a Demokratikus Koalíció álláspontját ismerteti -, arról beszélt: az elmúlt hétvégén tízezrek jelezték, hogy "nem tetszik a rendszer", illetve az, amit ebben a költségvetésben a kormány tervez. "Harmadszor indul neki ez a kormány, hogy valamilyen épeszű választ adjon az ország előtt álló kihívásokra, de ez egyszer sem sikerült neki" - mondta a jövő évi költségvetésről.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: a kormány az elmúlt másfél évben 20 új adót vezetett be, miközben ellenzékben nyolc éven keresztül azt hangoztatták, hogy az adócsökkentés fogja kivezetni az országot a bajból.
Szerinte a kormány lemondott arról, hogy az ország a növekedés pályájára álljon és hiába beszél Orbán Viktor miniszterelnök a magyar gyorsnaszádról és nehézkes európai uniós anyahajóról, mivel Magyarország gazdasága minden bizonnyal nem növekszik, Európa átlagos növekedése viszont teljesül. A kormány és a miniszterelnök nem érti, hogy mi lehet a növekedés forrása egy országban - mondta, úgy folytatva: egyrészt az export, amelynek a feltételei jelenleg valóban nem megfelelőek az uniós tagállamok gazdasági növekedésének csökkenése miatt, másrészt a beruházások, amelyekből 2012-ben kevesebb lesz, mint 2002 és 2010 között bármely évben, harmadrészt a lakosság fogyasztása, az adórendszerrel azonban ezt sem teszi lehetővé a kormány.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a kormány folyamatosan forrást von ki a közszférából, arra sem lesz pénz, hogy a fűtést kifizessék, nemhogy felújításra és fejlesztésre. Elemzők szerint Magyarország fogyasztása jövőre 3 százalékkal kisebb lesz, mindez reálbércsökkenés mellett, ezért ha "a kormány szerint 2012 az elrugaszkodás éve lesz, akkor az a szakadék széléről való elrugaszkodás lesz a semmibe" - fogalmazott. Gyurcsány Ferenc élesen kritizálta a kormányt, amiért komoly összegeket von ki az oktatásból, az egészségügyből és az önkormányzati szférából, miközben ellenzékben ezek ellenkezőjét ígérték.
A kormány "vad, jobboldali, konzervatív gazdaság- és társadalompolitikát folytat, szegényellenes és gazdagpárti" - összegzett a független képviselő, aki szerint a kormány folytatja az elmúlt másfél év ámokfutását és tönkreteszi az országot. "Lelkük rajta, de ezért az emberek meg fogják önöket büntetni. Nem kicsit, nagyon" - fogalmazott a volt miniszterelnök mintegy 11 perces felszólalása zárásaként.
Szijjártó Péter (Fidesz) felszólalásában Gyurcsány Ferenc beszédére reagálva úgy fogalmazott: több szerénység lenne indokolt egy olyan politikus részéről, akinek vezetésével Magyarország "végletekig eladósodott", ráadásul nem külső tényezők hatására, hanem "rossz gazdaságpolitikai döntések, rosszindulat és a magánérdek közérdek fölé kerülése" okán. Ráadásul a magyar családok százezrei azért vannak nehéz helyzetben a devizahiteleik miatt, mert az előző kormány ösztönözte őket ezek felvételére az államilag támogatott forinthitelek megszüntetésével - folytatta, kitérve arra is: mindezek mellett 2008-ban Magyarország szorult először az IMF segítségére.
A kormánypárti képviselő, aki egyben a miniszterelnök szóvivője, kiemelte: a fentiek eredménye például az, hogy a magyar emberek által befizetett személyi jövedelemadó 57 százalékát kellett adósságtörlesztésre fordítani. A kabinet legfontosabb feladata a munka becsületének visszaállítása - hangsúlyozta, rögzítve: újra munkaalapú gazdaságot és adórendszert kell létrehozni, ennek eszköze a munkát támogató, arányos adórendszer.
A szociális igazságossággal kapcsolatban Szijjártó Péter leszögezte: ma van 595 ezer olyan ember Magyarországon, aki havi 28 500 forintos segélyből él, közülük jövőre legalább 200 ezernek ad munkát a kormány a Start-programon keresztül havi 48 ezer forintért, ami egy baloldali politikus számára is örömteli kellene, hogy legyen.
A 2012-es költségvetés célja az államadósság csökkentése, az alacsony költségvetési hiány, a munkahelyteremtés, a nyugdíjrendszer lábra állítása, az egészségügyi rendszer talpra állításának megkezdése, valamint az országvédelmi alap létrehozása - közölte.
Végezetül a fideszes képviselő kijelentette: sajnálja, hogy Gyurcsány Ferenc és képviselőtársai ezeket a célokat nem támogatják, de az emberek - akik 2010-ben világos döntést hoztak Gyurcsány Ferencről és véget vetettek a megszorítások és a hazugság politikájának - igen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.