2011. október. 19. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 19. 14:54 Gazdaság

Kevesebbet kapnak az idén a cukorrépások

Csökkent 800 millió forinttal a cukorrépa-termelők idei nemzeti kiegészítő támogatásának forrása - közölte Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságáért felelős államtitkára szerdán Budapesten, a Cukor és Izoglükóz Termékpálya Bizottság ülését követő sajtótájékoztatón.

Az államtitkár elmondta: a forrás eredetileg 1,98 milliárd forintot tett volna ki az idén. Csökkentésére a költségvetési egyensúly megtartása miatt került sor, a zárolás ugyanis a tárcát is érintette.

Hozzátette: a cukorrépa-termelőket ez nem érinti hátrányosan, mivel az idei támogatási összeget a termelés biztonságának fenntartása érdekében a Magyar Cukor Zrt. már kifizette a termelőknek. Az idén elvont támogatási összeget ugyanakkor a tárca pótolni fogja, a jövő évi költségvetésébe betervezte. Így 2012-ben a célra rendelkezésre álló pénz 800 millió forinttal több, 2,78 milliárd forint lesz.

Az államtitkár ismertette: a cukorrépa-termelők az idén a támogatás csökkentése miatt tonnánként nem 9,49 eurót - mintegy 2.800 forintot -, hanem 5,65 eurót -  mintegy 1.600-1.700 forintot - kapnak. A különbözetet lényégében a Magyar Cukor Zrt. állja, mivel a termelés biztonsága érdekében a termelők a cégtől már előfinanszírozás formájában megkapták az idei nemzeti kiegészítő támogatás teljes összegét.

Berki Gyula, a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének (CTOSZ) elnöke rámutatott: a nemzeti kiegészítő támogatásra azért van szükség, mert a cukorrépa-termelés költségei tetemesek. Egy hektár önköltsége most 500-600 ezer forint között van helytől és gazdálkodási formától függően, A kiegészítő támogatás lényegében a termelés jövedelmezőségét biztosítja.

Így a magyar cukorrépa-termelők képesek megtermelni az egyetlen magyarországi, Kaposváron működő cukorgyár teljes alapanyag-igényét. Az üzem az éves magyar cukorszükséglet harmadát állítja elő. Jelenleg Magyarországon évente átlagosan 300 ezer tonna cukor fogy el.

Czerván György arról is beszélt, hogy az uniós új Közös Agrárpolitika (KAP) tervezetében az szerepel, hogy 2015 őszétől megszűnne az EU-ban a cukorkvóta jelenlegi rendszere. Az államtitkár jelezte: a háttérszámításokat most végzik a magyar szakértők, hogy mi lenne az ország számára a kedvezőbb, a piaci liberalizáció vagy a kvótarendszer fenntartása. Most úgy tűnik, hogy a kvótarendszer további alkalmazása volna jobb 2030-ig.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

zöldhasú
Hirdetés