Borsik: a meglévő munkahelyek egy része is veszélybe kerülhet az új Mt. miatt
A szakszervezetek nemzetközi segítséget is igénybe vesznek, hogy rákényszerítsék a kormányt a nyilvános, háromoldalú tárgyalásokra az Új Munka törvénykönyvével kapcsolatban - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) elnöke szerdán Salgótarjánban.
Borsik János szerint a tárgyalásnak nincs alternatívája, az egyeztetésre szükség van, mert a jelenlegi tervezet alapján a munkavállalók többet dolgoznának kevesebb pénzért. Az elnök közölte: a hat magyarországi konföderáció közös levélben fordult a Nemzetközi Munkaügyi Szervezethez, közösen tárgyaltak az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkárával és Andor László uniós biztossal. A tervezetet is kész megvizsgálni az Európai Bizottság munkacsoportja, és megvizsgálja a majdan elfogadott törvényt is, mert a jogszabályi tervezetek jónéhány európai és hazai normával is ütköznek - tette hozzá. Borsik János szerint miközben a kormány azt mondja, hogy az új Munka törvénykönyve biztosítja a rugalmasságot, a munkavállalók inkább a biztonságra vágynak, mert rendkívül magas a munkanélküliség.
A szakszervezeti vezető úgy látja, a munkáltatók növekvő terhei még a meglévő munkahelyek egy részét is veszélyeztetik. A tervezet jellemző pontjai között sorolta, hogy a műszakpótlékok leépítésével csökkenteni akarják a kereseteket, a 30-45 percre növelt munkaközti szünet nem számítana be a munkaidőbe, sérülne a munkavállalók jogvédelme, ha bevezetnék, hogy egy évben legfeljebb 44 munkanapon át bármilyen munkakörben és feltételek mellett máshol kellene dolgozniuk az embereknek, és kiszolgáltatott helyzetbe hoznák a munkavállalókat a szakszervezeti képviseletek gyengítésével is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.