A nyugdíjrendszer átalakításával egyre fontosabbá válik az öngondoskodás, melynek egyik lehetséges eszköze az önkéntes nyugdíjpénztárakba történő hosszú távú befektetés. Ez a megtakarítási forma rendkívül elterjedt a cafeteria-rendszerekben is. De mit is érdemes tudni róla? Összegyűjtöttük.
Az önkéntes nyugdíjpénztár fő feladata a nyugdíjcélú megtakarítás előteremtése, s ezt a jogalkotó adóeszközökkel is támogatja. Adókedvezménnyel támogatott, kedvező hozamot ígérő, alacsony költségű befektetési/megtakarítási forma is.
Önkéntes alapon szerveződik, kötelező tagság nincs, a tagdíjak mértékét a pénztár alapszabálya határozza meg. Nonprofit szervezetek, ami azt jelenti, hogy a gazdálkodás eredményét sem osztalékként, sem más formában nem lehet kivonni, azt a pénztár további működésére kell fordítani. A pénztár finanszírozásának forrása a tagdíjbefizetés. A pénztár minden tag számára egyéni számlát vezet, amelyen felhalmozódik a tag befizetéseiből, a munkáltatói tag hozzájárulásából és az egyéb befizetésekből (adomány) származó megtakarítás és annak hozama. A nyugdíjszolgáltatás forrása a fedezeti tartalék és annak hozama.
A pénztárak működhetnek nyílt formában, ilyen esetben minden 16. életévét betöltött személy tag lehet, de lehetnek zártak is, ami azt jelenti, hogy kizárólag egy meghatározott közösség (szakmai, munkahelyi stb.) körébe tartozó személyek lehetnek csak tagok. A folytatást olvassa el az Adózónán!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.