2011. szeptember. 28. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 28. 18:43 Gazdaság

Az euró jövője függhet a Bundestag csütörtöki döntésétől

Kétszeresen is sorsdöntő szavazás előtt áll a német parlament, a Bundestag ugyanis csütörtökön szavaz a kibővített euróövezeti támogatási alapról, az úgynevezett EFSF-ről.

A hivatalos nevén Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz jóváhagyása vagy elutasítása meghatározó egyrészt az eladósodott  euróövezeti országok további pénzügyi támogatása, másrészt pedig Angela Merkel kancellár konzervatív-liberális kormánykoalíciójának jövője szempontjából.

A felhasználható 440 milliárd eurót - a kezességvállalásokkal összesen 780 milliárdot - kitevő, 2013-ig szóló mentőcsomag parlamenti jóváhagyása szükséges ahhoz, hogy az EFSF mielőbb életbe lépjen. Az euróövezeti tagállamok közül több már túl van a parlamenti szavazáson, míg néhány országban - így Németországban is - ez még hátra van. Az esetleges elutasítás szakértők szerint az eladósodott országok, de az egész eurótérség számára beláthatatlan következményekkel járna, és végső soron az euró jövőjét veszélyeztetné.

A német parlamenti pártok előzetes állásfoglalásai alapján szinte bizonyos, hogy a Bundestag megszavazza az EFSF-ről szóló, a kormány által előterjesztett törvénytervezetet. A két legnagyobb ellenzéki párt, a Német Szociáldemokrata Párt és a Zöldek pártja ugyanis jelezte, hogy támogatja a mentőcsomagot, amelyben a német kezességvállalás 211 milliárd eurót tesz ki.

A kibővített euróövezeti támogatási alapot ily módon Berlin aligha torpedózza meg, a szavazási eredmény alakulása azonban életbevágóan fontos a Merkel-kormány számára. Az elmúlt időszakban több tartományi választást is elvesztő koalíció tekintélye szinte kiküszöbölhetetlen csorbát szenvedne, ha az EFSF elfogadáshoz nem lenne meg az úgynevezett kancellári többség, azaz a koalíciós képviselők nagy többsége nem sorakozna fel a tervezet mögött. Ez utóbbira pedig megvan az esély, néhány konzervatív és liberális honatya ugyanis közölte, hogy nemmel fog szavazni. Ebben az esetben minden bizonnyal tovább éleződnének a belső koalíciós viták, az ellenzék hatalmas parlamenti rohamot indítana, és a külföld bizalma is megrendülne a német kormányban. Mindez pedig Angela Merkel kancellárt és kormányát rendkívüli nehézségek elé állítaná.

A  kancellár és több bizalmasa még csütörtök este is korteskedett az ingadozó koalíciós képviselők megnyerése érdekében. Angela Merkel kezdettől fogva azzal érvelt, hogy a támogatásoknak a jelenlegi körülmények között nincs alternatívája, a kancellár szerint az euró jövője a tényleges tét. A német gazdaság vezető képviselői és a  szakszervezetek Merkel álláspontját támogatták.

Az euróövezeti támogatások bírálói ezzel szemben a többi között azt hangoztatták, hogy a sorozatos pénzügyi segítségek tulajdonképpen csak elodázzák a válságot, de nem járulnak hozzá annak megoldásához. Több koalíciós képviselő szerint a több mint 200  milliárdos kezességvállalással Németország olyan terhet vesz a nyakába, ami megkeseríti majd a jövő generációnak életét. Általános a félelem attól, hogy a mostani EFSF-ben előirányzott összegek sem lesznek elegendők, és további összegekre lesz szükség.

zöldhasú
Hirdetés