A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint a távhőszolgáltatással összefüggő egyes törvények módosításával az Országgyűlés megteremtette a távhőtámogatás új rendszerének alapját, a termelő helyett a hőszolgáltató támogatására térve át, az új hőoldali támogatási rendszer 2011. október 1-jén lép hatályba.
A távhőszolgáltatásban az új támogatási rendszer célkitűzése kettős: egyrészről a lakossági távhőárak szinten tartása, valamint a közszolgáltatást nyújtó távhőszolgáltatók ösztönzése arra, hogy a ténylegesen primer energia megtakarítással járó, nagy hatásfokú, fosszilis tüzelőanyag felhasználásán alapuló kapcsolt termelésből vásárolják a távhőt - olvasható a NFM közleményében.
A módosítás egy "új, társadalmilag igazságosabb támogatási rendszer" törvényi kereteit állítja fel, felhatalmazást adva a nemzeti fejlesztési miniszternek, hogy az új rendszert bevezesse. A tervezett távhőszolgáltatási támogatás jogosultjai a külön jogszabályi feltételeknek megfelelő távhőszolgáltató és külön kezelt - elsődlegesen egészségügyi és felsőoktatási - intézmények lesznek - olvasható a minisztérium közleményében.
A törvényi felhatalmazás alapján készülő miniszteri rendelet állapítja majd meg a távhő-szolgáltatási támogatás mértékével, a távhő-szolgáltatási támogatásra való jogosultság feltételeivel, valamint a távhő-szolgáltatási támogatás kezelésével kapcsolatos részletes előírásokat, továbbá az előírások megsértése esetén alkalmazható jogkövetkezményeket.
Tájékoztatásuk szerint a rezsielemek háztartási energiaköltségei, így a földgáz és a villamos áram esetében már jelenleg is biztosított a hatósági árszabályozás és ármeghatározás lehetősége. Az Országvédelmi akcióterv keretében a kormány kezeli a lakosság által fizetett tarthatatlanul magas víz-, szemét- és csatornadíjakat is azok központi hatósági árkörbe vonásával. A tárca megkezdte az új előírások kidolgozását, a szabályozás 2011. november 30-ig készül el, a hatósági árak ezt követően, várhatóan a jövő évtől vezethetőek be.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.