Az E.On magyar leányánál is razziázott az Európai Bizottság
A versenyszabályok megsértésének gyanúja miatt előre be nem jelentett ellenőrzéseket végzett az Európai Bizottság (EB) kedden a gázellátásban és -tárolásban tevékenykedő vállalatoknál – jelentette be az uniós végrehajtó testület. A hírek szerint a német E.on magyarországi leányánál is jártak.
Bár az Európai Bizottság a korábbi gyakorlatának megfelelően most sem nem közölte, mely cégeknél vizsgálódott, a német RWE AG cseh leányvállalata, az osztrák OMV és a lengyel PGNiG is megerősítette külföldi hírügynökségeknek, hogy az európai uniós szakemberek kedden vizsgálatot tartottak náluk. A magyarországi E.On megerősítette, hogy náluk is jártak az európai uniós ellenőrök.
Az EB azt közölte, hogy "esetlegesen a tiszta verseny szabályainak nem megfelelő gyakorlatokat" vizsgált a szóban forgó cégeknél. Az RWE németországi leánya a Reuters brit hírügynökségnek hozzátette, hogy a Gazprom orosz gázóriással kötött gázszerződések esetleges versenyellenes elemei után is kutattak. A társaság arra tekintettel, hogy a vizsgálatok korai szakaszában járnak, nem kívánt részleteket közölni, ám hangsúlyozta, hogy mindenben együttműködik az európai uniós hatóságokkal.
Az ellenőrzés során - amely elsősorban a kelet- és közép-európai tagállamokban, a gázszektorban tevékenykedő társaságokat érintett - az ellenőrök az iránt is érdeklődtek, hogy az érintett cégeknek nincs-e tudomásuk a versenyt korlátozó magatartásról az ágazatban. Olyan esetleges intézkedéseket igyekeznek felfedni, mint a piacmegosztás, a hálózathoz jutás akadályozása, az árak alakítása.
A váratlan ellenőrzés nem jelenti azt, hogy bármely vállalatot versenyt sértő tevékenységgel vádolnának - szögezte le az EB. Hozzátették: kizárólag azt a célt tartják szem előtt, hogy az uniós fogyasztók élvezhessék a versenyképes közös európai energiapiac előnyeit, azaz nagyobb biztonsággal, elfogadható árakon juthassanak gázhoz.
Nyugat-Európában a bizottság már 2007 és 2010 között számos ellenőrzést végzett ebben az ágazatban. Most a közlemény szerint olyan országokba is ellátogattak, ahol ilyen típusú uniós ellenőrzés még sosem volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.