Az Európai Bizottság jogi ügyekkel foglalkozó osztálya vizsgálja a hétfőn kihirdetett, fix árfolyamú végtörlesztést bevezető hitelesmentő csomagot - közölte az uniós pénzügyi biztos szóvivője ma Brüsszelben.
Olli Rehn uniós pénzügyi biztos szóvivője szerint komoly negatív hatása lehet a magyar bankrendszerre a fix árfolyamon történő végtörlesztés bevezetésének. Amadeo Alfaraj ezt Brüsszelben, újságírói kérdésre mondta az EB napi sajtótájékoztatóján. A negatív hatások közé tartozik, hogy csökkenti a hozzáférhető hiteleket.
A szóvivő elmondta, tudomása van arról, hogy a magyar bankszövetség és a nemzeti bank is kifejezte aggodalmát a csomaggal kapcsolatban, és reméli, hogy a magyar parlament az aggodalmakat meghallgatva és a bécsi jegybank véleményének figyelembe vételével hozza meg döntését. A devizahiteleseket a fix árfolyamú végtörlesztéssel segítő Orbán-csomagról azt mondta, felmerült, hogy a csomag szembemegy az uniós szabályokkal, de az Európai Bizottság előbb megvárja a jogi osztály állásfoglalását.
Amadeu Altafaj Tardio hangsúlyozta, hogy a bizottság részéről csak "nagyon előzetes" véleményről van szó, amelyben a lehetséges kockázatokról igyekeznek szólni. Beszélt arról is, hogy a bizottság rendszeres kapcsolatban áll a magyar hatóságokkal a tervezett intézkedések tárgyában. "Folyamatos a párbeszéd" - fogalmazott a szóvivő, hozzátéve, hogy Magyarországon is folytatni kell az egyeztetéseket. Elmondta azt is, hogy a testület tanulmányozni fogja a bejelentett intézkedések összhangját az uniós szabályokkal. A felvetődő kérdések között említette a tőke szabad mozgására vonatkozó előírásokat, illetve az állami támogatással kapcsolatos szabályozást.
A bizottság bízik abban, hogy a tervezett intézkedésekkel kapcsolatos tárgyalások során figyelembe veszik a külföldi anyabankoknak az úgynevezett bécsi kezdeményezés keretében tett kötelezettségvállalását - jelezte még Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.