Gazdaság MTI 2011. szeptember. 08. 18:40

Mundell: pénzügyi fegyelem nélkül nem lehet fenntartani az eurózónát

Monetáris uniót nem lehet fenntartani fiskális fegyelem nélkül, a jövőnek egy integráltabb Európa és eurózóna felé kell haladnia - mondta az eurózóna problémáira utalva Robert Mundell Nobel-díjas közgazdász csütörtökön a Budapesti Gazdasági Főiskolán tartott sajtótájékoztatóján.

Robert Mundell egy kérdésre kiemelte: Görögország számára nem lenne megoldás az eurózónából való kilépés, az igen komoly kockázatokkal járna, és természetesen akkor sem tudná kifizetni az ország a korábban felhalmozott adósságait.

"Bármilyen monetáris unióhoz fiskális stabilitás kell" – mondta a a Nobel-díjas professzor. Hozzátette, hogy a valutaunióban is különösen az államadósság, az államháztartás hiányának alakulására kell figyelnie az egyes államoknak.

Robert Mundell 1999-ben kapott közgazdasági Nobel-díjat a különböző árfolyamrendszerekben működő monetáris és költségvetési politikák elemzéséért, valamint az optimális árfolyamövezetek elemzéséért.

Robert Mundell
AP

A neves közgazdász kifejtette: már az eurózóna megalakulásakor gondot jelentett, hogy például az életszínvonalbeli különbségek enyhítése érdekében olyan tagállamok, mint Görögország, illetve Portugália jelentős összegeket fordítottak szociális kiadásokra a központi büdzséjükből, holott már akkor minden egyes eurózónabeli államnak a költségvetési fegyelemre is figyelmet kellett volna fordítania.

A monetáris uniókban két mód lehet a költségvetési fegyelem erősítésére. Az egyik szerint maguk az egyes államok figyelnek erőteljesen az államháztartás alakulására, vagy az egyes tagországok, tagállamok feladják fiskális önállóságukat - erre az utóbbira az Európai Unióban jelenleg kevés a lehetőség, a tagállamok nem pártolják az önálló költségvetési politika feladását.

Hallgatói és újságírói kérdésekre válaszolva Robert Mundell elmondta: helyesnek tartja, hogy a svájci frank árfolyamát rögzítette a svájci jegybank az euróhoz képest. Hozzátette: Svájcnak jelentős külkereskedelmi többlete van, ezért az alpesi állam tud majd eurót venni a nemzetközi piacokon, és képes lesz tartani a most rögzített frank/euró kurzust. Hosszabb távon azonban inflációs veszélyeket is hozhatnak az intervenciók - tette hozzá a Nobel-díjas professzor.

zöldhasú
Hirdetés