Az egykulcsos személyi jövedelemadó nem érte el a célját és vitatható a filozófiai alapja is - mondta a Duna Tv műsorában Bod Péter Ákos közgazdász. Beszámolt arról is, hogy az Orbán Viktorral lezajlott egyeztetésen a közgazdászok elmondták, a költségvetési deficitet szigorúan kell venni. Erre vonatkozóan javaslatok azonban nem hangzottak el a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen.
A miniszterelnök több neves közgazdásszal tartott megbeszélést, a találkozón részt vett Bod Péter Ákos egyetemi tanár is, aki a zárt ülésen elhangzottakról beszélt a Duna Tv Közbeszéd című műsorában.
A hirado.hu beszámolója szerint Bod Péter Ákos úgy vélte, nincs semmi újszerű abban, hogy a miniszterelnök a csaknem 100 milliárdos költségvetési lyukat a cigaretta és a szerencsejáték jövedéki adójából tömné be, mivel korábban is az élvezeti cikkekhez és a szerencsejátékhoz nyúltak, ha ki kellett egyensúlyozni a költségvetést. Mint elmondta, véleménye szerint az egykulcsos személyi jövedelemadó nem érte el a célját és vitatható a filozófiai alapja is.
Bod Péter Ákos kiemelte, az elemzők többségének véleménye az volt, hogy a költségvetési deficitet szigorúan kell venni. Hozzátette, az áfánál már nem lehet feljebb menni, hiszen így is a norvég, dán és svéd szinten vagyunk. A szociális kiadások kapcsán megjegyezte, bár megtakarításokat fognak előidézni a megszorítások, ennek csak később fogja érezni a hatását a költségvetés. További problémaként jegyezte meg, hogy még nem jelentkezett észlelhető munkaerő-piaci növekedés, nincs elegendő új munkahely, ami javítana a gazdaság helyzetén.
A korábban a bankokkal kapcsolatban már felmerült veszteségmegosztás is szóba került az egyeztetésen, amely kapcsán megjegyezte: a bankadóval már részt vállalt a bankszektor, de tartós megoldás csak strukturált párbeszéddel érhető el a bankok, a kormány és a civil társadalom között. Bár a magyar bankszektor jövedelmezősége szép nyereséget mutatott az elmúlt időszakban, ez Bod Péter Ákos szerint egyedi eredmény és nem tartósan jelentkező nyereség. A miniszterelnök a találkozón felvetette, hogy lehet-e várni növekedést „bankári olajozás” nélkül, ha a bankok nem nyújtanak hiteleket – ennek kapcsán Bod megjegyezte: ez mindenképpen csak lassabb, egy-két százalékos növekedést jelentene.
A konzultáció három órája alatt konkrét intézkedésekről, javaslatokról nem esett szó. A miniszterelnök az elemzők véleményére volt kíváncsi arról, hogy mit várnak az európai konjunktúrától, és milyen állapotban van a magyar, illetve az európai gazdaság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.