2011. augusztus. 22. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 22. 18:55 Gazdaság

Megfenyegették őket? Nem tüntetnek a Kapos Volánnál

Elmarad a Kapos Volán Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (KVASZ) által augusztus 30-ára a Kapos Volán Zrt. központi igazgatóság irodaháza elé meghirdetett demonstráció, az érdekvédelmi szervezet elnöke hétfőn azt közölte, hogy a munkáltató fenyegetése miatt állnak el a megmozdulástól. Gál Zoltán, a Kapos Volán Zrt. vezérigazgatója cáfolta, hogy megtiltotta volna szakszervezet demonstrációját, amit - jelezte - egyébként sem tehetne meg. A társaság területén azonban valóban nem engedélyezi a tiltakozás megtartását - tette hozzá.

Dobi István szakszervezeti vezető közleményében azt írta: a demonstrációt - amire már közel 100 munkavállaló jelezte részvételi szándékát, "a vezérigazgató a mai napon részünkre megküldött válaszlevelében megtiltotta". Állításának alátámasztására idézett a társaság vezérigazgatójának leveléből, amely arra hívta fel a szakszervezet figyelmét: az engedély ellenére esetleg megtartott tüntetés "jogellenes cselekménynek minősülne, amelynek minden lehetséges következményével a résztvevőknek számolniuk kell".

"A vezérigazgatói levélből idézett rész egyértelműen, a demonstrációban résztvevő munkavállalók munkaviszonyát is érintő munkáltatói intézkedést helyezett kilátásba" - fogalmazott a KVASZ elnöke, hozzátéve: ezért - "figyelembe véve a munkáltató fenyegetését" - a demonstrációt nem tartják meg. Ez azonban nem akadályozza meg a KVASZ-t és a társaságnál működő, a demonstrációt támogató, és abban részvételi szándékát jelző másik szakszervezetet, a KKSZ Kapos Volán Rt Alapszervezetét abban, hogy együtt készítse el közös petícióját - tudatta Dobi István. 

Tájékoztatott arról, hogy a petíciót augusztus 30-án, az aznapra összehívott Felügyelő Bizottsági (FB) ülés előtt átadják a testület elnökének, az ülésen pedig az FB-ben részvevő két munkavállalói képviselő tájékoztatja a testület tagjait a Kapos Volánnál kialakult helyzetről. Egyben kérik, hogy az FB kezdeményezze Gál Zoltán vezérigazgató felmentését a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél.

Gál Zoltán az MTI-nek hangsúlyozta: nem a demonstrációt tiltotta meg, hanem a szakszervezet által megnevezett helyszínt nem engedélyezte, mivel az a társaság területe. Azon kívül természetesen tiltakozhatnak - jegyezte meg, hozzátéve: a szakszervezetnek írt levelében csupán arra hívta fel figyelmet, kérve, hogy tájékoztassák az esetleges résztvevőket, mert nem szeretné, ha embereket jogellenes cselekménybe "rángatnának bele".

A vezérigazgató határozattan visszautasította azt a feltételezést, hogy a demonstrációban résztvevőket bármilyen munkajogi retorzió érné. "Senkit nem fenyegettem meg, és nem helyeztem kilátásba semmilyen munkáltatói intézkedést a demonstrációban résztvevőkkel szemben" - szögezte le a társaság vezérigazgatója. 

Az MTI korábban hírt adott arról, hogy a KVASZ a demonstrációval a bércsökkenést eredményező kollektív szerződés módosítása és a tervezett leépítés ellen akart tiltakozni, egyúttal a társaság vezérigazgatója felmentésének kezdeményezését kérni az FB-től.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.