A rekordra drágult aranyból felhalmozott tartalék értékesítését javasolják német politikusok az adósságválsággal sújtott euróövezeti társállamoknak.
Michael Fuchs, a konzervatív Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti frakciójának helyettes vezetője a Financial Times Deutschland (FTD) című üzleti lapnak Olaszországra és Spanyolországra célozva elmondta: az adósságválsággal küzdő országoknak "rendbe kell tenniük az államháztartásukat, ehhez pedig hozzátartozik a privatizáció és az aranytartalék felszámolása".
Olaszország a világ negyedik legnagyobb aranykészletével rendelkezik - az Egyesült Államok, Németország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) után -, a nemesfém ára pedig az utóbbi napok pánikszerű piaci hangulatában minden eddigi csúcsot megdöntött - írta az FTD kedden.
A CDU vezető politikusának véleményét osztja a koalíciós partner, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) pénzügyi szakértője, Frank Schlaeffler is, aki szerint a válságba jutott országoknak a saját eszközeiket kell mozgósítaniuk, mielőtt segítséget kérnek másoktól. Ezért "elengedhetetlenül szükségesnek tartom az aranytartalék értékesítését, illetve elhelyezését biztosítékként az Európai Központi Banknál" - mondta Schlaeffler az FTD-nek.
Az arany unciánkénti (31,1 gramm) ára a keddi bankközi kereskedésben új történelmi csúcsra, 1778 dollárra emelkedett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.