Gazdaság MTI 2011. augusztus. 03. 09:43

Berlusconi mai beszédét várják a tőkepiacokon

Az olasz kormány gazdasági csomagjáról beszél ma délután a római parlament két házában Silvio Berlusconi miniszterelnök, aki így igyekszik visszaszerezni a piacok bizalmát. A milánói tőzsde folyamatos zuhanása miatt aggodalmát fejezte ki, azonnali és konkrét intézkedéseket sürgetett az olasz államfő, Napolitano is. Az olasz miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint fél hatkor, az európai részvénypiacok zárása után tartja meg beszédét az olasz alsóházban Silvio Berlusconi.

Két héttel a hetvenmilliárd eurós gazdasági megszorító csomag bevezetése után Silvio Berlusconi ismét a római parlamentben igyekszik megnyugtatni a pénzpiacokat. Az olasz sajtó szerint ez a célja a miniszterelnök szerdai felszólalásának, melyet az olasz közszolgálati televízió egyenesben közvetít. Berlusconi szavait a frakciók reagálásai követik szavazás nélkül.

A politikai egység már a megszorító csomag július 15-i megszavazásakor érvényesült, de mint azóta kiderült, ez sem volt elegendő az itáliai gazdaságba vetett bizalom helyreállításához. Hiába döntött úgy a római kormány, hogy az eredetileg fokozatosan és többnyire 2013-tól tervezett intézkedéseket már az idei évtől bevezeti a százhúsz százalék feletti államadósság visszaszorítása érdekében. Júliusban hatályba lépett a közegészségügyi ellátás díjainak emelése, szeptembertől az évi kilencvenezer euró feletti nyugdíjakat adóztatják meg, 2011-13 között 270 millió eurós takarékossági programmal csökkentik a parlamenti kiadásokat.

AP

A köztársasági elnöki palota is bejelentette, hogy továbbra sem emeli meg a 2008 óta befagyasztott fizetéseket, amivel az elnök és munkatársai összesen 15 millió eurót tudnak másfél év alatt visszaszolgáltatni az államkasszának. Napolitano kedden az Európai Központi Bank élére készülő Mario Draghival, az olasz jegybank elnökével egyeztetett, egy héten belül másodszor. Ellenzék, szakszervezetek és a Confindustria gyáriparos szövetség szerint a sokat hangoztatott gazdasági növekedéshez és a foglalkoztatottság növeléséhez minőségi ugrás kell. A 8 százalékos munkanélküliség nem emelkedett ugyan, de a szakszervezetek adatai szerint szeptembertől ismét több mint hetvenezer munkahely forog veszélyben.

Berlusconi kövesse Zapatero példáját, fordulatot a miniszterelnök lemondása hozhat - hangoztatta a sajtóban Pierluigi Bersani a Demokrata Párt (PD) főtitkára. A kormányon levő Szabadság Pártja (PdL) képviselőházi frakcióvezetője, Fabrizio Cicchitto elképzelhetetlennek nevezte Berlusconi távozását. Az affaritaliani.it politikai honlap viszont  áris új szakértői kormányt vázolt Mario Monti közgazdász, volt európai biztos vezetésével. A pénzügyi tárca élén Luca Cordero di Montezemolóval, a Ferrari elnökével.

Berlusconi csak akkor lesz hatásos, ha konkrétumokat mond - írta az Il Sole 24 Ore gazdasági napilap. A piacok arra várnak választ, hogy ki dönt az olasz gazdaság sorsáról Berlusconi vagy a pénzügyminiszter Tremonti - jelentette ki Paolo Madron gazdasági újságíró a SkyTg24 hírcsatornának. Madron a kormánystabilitást eddig garantáló Berlusconi-Tremonti párosban bekövetkezett törésre emlékeztetett: a megszorító csomagot Tremonti Berlusconi nélkül mutatta be, ma Berlusconi lesz egyedül. Tremonti közben Luxemburgban Jean-Claude Junckerrel, az Eurócsoport elnökével tárgyal.

Hírügynökségi értesülések szerint Berlusconi a kormány, a gazdaság és az olasz bankrendszer stabilitásáról fog beszélni, hangsúlyozva, hogy a kormányválság csak a spekulációnak és a pánikkeltésnek kedvezne. Beszédének másnapján, csütörtökön a a szociális partnerek egyeztetnek délelőtt a kormány, délután az ellenzék képviselőivel. Az ellenzék és a kormánypárti Északi Liga szerint a piac biztató jelzésként értékelte volna, ha a római parlament nem megy szabadságra. Ezzel ellentétben - akármit is jelent be szerdán a miniszterelnök - csütörtöktől szeptember 12-ig a római felső- és alsóház vakáción lesz.

zöldhasú
Hirdetés