2011. július. 26. 18:57 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 27. 12:49 Gazdaság

Újabb magyar válság előszelére figyelmeztet a Merrill

Számos azonosságot lehet felfedezni a jelenlegi és a 2008-as magyarországi helyzet között: a külföldi befektetők magyar állampapír-állománya magas szinten tartózkodik, a költségvetési politika hitelessége csökken és jelentős fertőzési kockázatok vannak jelen az euróövezet irányából - idézi a Merrill Lynch közgazdászainak friss elemzését a Portfolio.

Magyarország zivataros időszak elé néz. Számos olyan tényező kezd újra felbukkanni, ami a 2008-as válsághoz vezetett. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy történt elég strukturális változás ahhoz, hogy a válság ne legyen olyan komoly, mint három évvel ezelőtt - kezdi Magyarországgal foglalkozó, átfogó elemzését Raffaella Tenconi, a Merrill Lynch feltörekvő piaci közgazdásza és Arko Sen, az elemzőház stratégája.

A Portfolio.hu összefoglalója szerint a szakértők már most azzal számolnak, hogy GDP-arányosan körülbelül 1 százalékos elcsúszás van a költségvetésben a konvergenciaprogramban vállalt célokhoz képest. Amiatt is aggódnak, hogy a kormány - népszerűségének csökkenését látva - nem kezeli időben a fiskális problémákat.

A kényelmes finanszírozási pozíció az év végéhez közeledve kezd eltűnni, ami nem túl kedvező egy bizonytalan nemzetközi környezetben és a költségvetési pozícióval kapcsolatos aggodalmak tükrében. A Fidesz csökkenő népszerűsége azzal járhat, hogy a kormánypárt lassabban reagál az eseményekre, ami rendkívüli kamatemelésre kényszerítheti az MNB-t. Ez főként akkor következhet be, ha a magyar költségvetési politikával kapcsolatos bizalom összeomlik - figyelmeztet a két szakértő, akik ezt követően több fontos tényezőt, többek között veszélyforrásokat emelnek ki.

Ezek közé tartozik a külföldi befektetők magas állampapírállománya. A külföldiek részesedése a 2008 elején tapasztalt szintek felett tartózkodik. Szintén rizikófaktor, hogy a fiskális politika hitelessége csökken. Bár a kormány fontos reformlépéseket fogadott el, a gyenge bevételi számok miatt fennáll a veszélye annak, hogy elvéti a költségvetési hiánycélt. A bevételek lassú növekedése elsősorban a gyenge belső kereslet eredménye, és ez a kihívás a következő évre is fennmarad, ami a kormány részéről szigorú gazdálkodást követelne meg. A kormány azonban ezen a téren vegyes eredményeket tud felmutatni, főként egyszeri tételekkel oldotta meg a költségvetésben rejlő feszültségeket - vélekednek az elemzők.

A Merrill szakértői felülvizsgálták a jövő évi növekedési kilátásokat és arra a következtetésre jutottak, hogy a korábbi 3 százalék helyett 2,5 százalék lehet a 2012-es GDP-növekedés. Ennek fő oka, hogy az euróövezet adósságválsága, ami visszavetheti a beruházásokat jövőre Magyarországon. Az idei évre az elemzők továbbra is 2,5 százalékos növekedéssel számolnak. Megjegyzik továbbá, hogy a kormány devizahiteleseket megsegítő csomagja csak átmenetileg védi meg az adósokat a száguldó frank ellen.

A jelenleg dúló euróövezeti adósságválság is jelentős fertőzési kockázatot hordoz magában Magyarországra nézve. A következő hónapokban óvatosabb üzemmódba kapcsolhatnak az euróövezeti bankok, ami Magyarországot is érintheti. A bankadó esetleges kiterjesztése és a gyenge belső kereslet miatt a bankok hazatelepíthetik tőkéjük egy részét, ami a hitelezési kondíciók szigorítását vonja mega után és az is elképzelhető, hogy a jövőben a bankok kevesebb magyar állampapírt tudnak vásárolni - figyelmeztetnek a Merrill közgazdászai.

Az elemzőház szakértői viszont úgy vélik, hogy Magyarország költségvetési pozíciója jobb, mint 2008-ban annak ellenére, hogy a bevételek csökkennek. Amennyiben a kormány képes megerősíteni hitelességét, akkor a finanszírozási igény kielégítése nem okozhat gondot még a nehezebb nemzetközi környezetben sem. A legnagyobb különbség a jelenlegi és a 2008-as helyzet között az ország fizetési mérleg pozíciójában lelhető fel. A folyó fizetési mérleg idei 2,4 százalékos GDP-arányos többlete jövőre 2,6 százalékra hízhat, szemben a 2008-ban tapasztalt 7,3 százalékos hiánnyal. A fizetési mérleg pozíció ugyanakkor nem jelent védelmet a nagy árfolyammozgások ellen - teszik hozzá.

A Merrill Lynch elemzői a kormánypárt támogatottságára is külön kitérnek. Emlékeztetnek arra, hogy a Fidesz népszerűsége látványosan csökkent a tavalyi év végéhez képest. A közgazdászok ebből arra következtetnek, hogy a kormányfő valószínűleg nem fogja meglepni a piaci szereplőket új korrekciós költségvetési intézkedésekkel.

Nagyon pozitív fejleménynek tartják ugyanakkor, hogy a kormány látványosan visszavett az eszközkezelőre vonatkozó elképzelésekből, ami kormányzati körültekintésre utal. Mint ismert, a legutolsó hírek szerint az eszközkezelő legfeljebb 5000 lakást vásárolhat 2014-ig. Fontos jelzés volt emellett a Merrill közgazdászai szerint Varga Mihály múlt heti kijelentése, miszerint az euróövezet válságának súlyosbodása keresztbe tehet a magyar gazdasági növekedésnek, és a kormány fontolóra veheti a Mol-részvénycsomag eladását.

zöldhasú
Hirdetés