2011. július. 25. 08:20 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2011. július. 25. 08:51 Gazdaság

Unalmas kamatdöntés itt, kijózanító GDP-adat ott – mi várható a héten?

A Monetáris Tanács keddi kamatdöntése nem tartogat különösebb izgalmakat, a hét végi amerikai GDP-jelentés pedig a várakozások szerint kijózanító hatású lesz. A nemzetközi kínálatból a német, a lengyel és a japán adatok mellett ötvenegynéhány "ütős" gyorsjelentést emelhetünk még ki.

A hazai események közül a Monetáris Tanács keddi kamatmeghatározó ülését emelhetjük ki, bár a bejelentést várhatóan csak idehaza kíséri majd kitüntetett figyelem. A nemzetközi piacok az egyhangú elemzői várakozásokkal összhangban már beárazták a tartást (6 százalékon), a Danske Bank elemzői egyenesen "unalmas eseménynek" titulálják a magyar kamatdöntést.

Kedden számol be a KSH a kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásáról. Áprilisban az egy évvel korábbitól 1,3 százalékkal elmaradó forgalmat regisztráltak, májusban az elemzők szerint szerényebb, 0,3 százalékos volt az éves visszaesés.

Statisztikai hivatalunk csütörtökön teszi közzé a második negyedévi munkaerőpiaci adatsort. Az álláskeresők aránya a március-májusi - idei mélypontot jelentő -  11,0 százalékról a piaci konszenzus szerint 10,8 százalékra csökkent.

Pénteken reggel két adatsor is megjelenik a KSH honlapján. Az ipari termelői árak májusi alakulásáról szóló jelentés éves sarokszáma a piaci konszenzus szerint 0,3 százalék lesz, ami az előző hónaphoz képest 0,9 százalékpontos csökkenést jelent. (Áprilisban a belföldi értékesítési árak 3,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, az exportárak viszont 0,3 százalékkal csökkentek év/év alapon.)

A másik pénteki gyorsjelentésből a lakásépítések és az építési engedélyek második negyedévi (illetve első félévi) számait ismerjük meg. Sem az építőipari termelés, sem az első negyedévi mutatók alapján nem számíthatunk kellemes meglepetésre. Január-márciusban 3141 új lakás épült és 2398 építési engedélyt adtak ki; az előbbi év/év alapon 35 százalékos, az utóbbi 51 százalékos visszaesést jelent (a bázis sem volt túlságosan erős).

Lengyelország: az összehasonlítás kedvéért

A régió legnagyobb gazdaságából kedden fut be a júniusi kiskereskedelmi forgalmi, illetve munkaerő-piaci jelentés. A fogyasztással a recessziót az EU-ban egyedüliként elkerülő gazdaságban továbbra sincs komoly gond, bár a forgalom bővülésének éves üteme az elemzők szerint júniusban lassult: a májusi 13,8 százalékról 11,8 százalékra.

A munkaerőpiacon a helyzet az üveggömbök szerint javult: a ráta a májusi 12,2 százalékról az év hatodik hónapjában 11,8 százalékra csökkent.

Egyesült Államok: jön a kijózanító GDP-adat

A hét legfontosabb makroadatát pénteken teszik közzé Washingtonban: a kereskedelmi minisztérium statisztikusai megbecsülik, miként teljesített a világ legnagyobb gazdasága a második negyedévben. A GDP-növekedés évesített üteme az első negyedévi 1,9 százalékról április-júniusban a konszenzus szerint 1,7 százalékra lassult. A fogyasztást az energiaárak és a munkanélküliség magas szintje feltehetően visszafogta, a növekedést pozitív irányban az export bővülése mellett a készletek befolyásolhatták. A második félévben az autószektor "dübörgése" és az energia olcsóbbodása miatt az ütem gyorsulása várható, de a bővülés az elemzők szerint így sem éri majd el a 3 százalékot.

A héten két fogyasztói hangulatindex júliusi értékét is megismerjük. A Conference Board kedden a várakozások szerint a júniusi 58,5-ről 58 pontra rontja a mutatót, a Reuters/University of Michigan pénteki hangulatjelentésének sarokszáma pedig, amely az előzetes adatok szerint a júniusi 71,5-ről 63,8-re zuhant, a konszenzus szerint 64 ponton "véglegesedik".

Kedden a bátrak hazájából két lakáspiaci jelentés is befut. Az USA 20 legnagyobb városa vonzáskörzetének lakásárait követ Case-Shiller index májusi értéke az áprilisi 4,0 százalék után 4,7 százalékos (éves szintű) átlagos olcsobbodásról tanúskodik majd az elemzők szerint.

Az újlakás-eladások számának statisztikai feldolgozása már júniusnál tart: az évesített ütem az év hatodik hónapjában - amennyiben a konszenzusnak megfelelő adatot tesznek közzé - mindössze 1000-rel, 320 ezerre nőtt az előző hónaphoz képest.

Az amerikai kínálatból a tartós fogyasztási javak rendelésállományának júniusi adatait ajánljuk még az érdeklődő Olvasók figyelmébe. A májusi 2,1 százalék után 0,4 százalékos havi bővülést valószínűsít a piac, a visszaesésért minden bizonnyal a Boeing okolható.

Nyugat-Európa: Londonban kezdődik a GDP-szezon

Az öreg kontinens boldogabbik felén a hét első piacmozgató híre kedden érkezik Londonból: az Egyesült Királyság gazdaságának második negyedéves teljesítményéről. A kontinens legnagyobb eurózónán kívüli gazdasága április-júniusban a piac szerint egyértelműen lassult: a GDP-növekedés negyedéves üteme a január-márciusi 0,5 százalékról 0,2 százalékra, az éves ráta 1,6 százalékról 0,8 százalékra csökkenhetett. A döntő húzóerő az elemzők szerint továbbra is az export (a nettó export az első negyedévi növekedéshez 1,7 százalékponttal járult hozzá), az első negyedévben (negyedéves összevetésben) 7,1 százalékkal visszaeső befektetések a második negyedévben sem vettek lendületet, a feldolgozóipar pedig – csakúgy, mint az építőipar – minden valószínűség szerint zsugorodott.

A hét második felében három német makroadat is napvilágot lát. Szerdán ismerjük meg az előzetes júliusi inflációs mutatókat: a várakozások szerint az EU-harmonizált éves ráta marad a júniusi, 2,4 százalékos szinten.

Nem változott az elemzők szerint a munkanélküliek aránya sem júniusban. A konszenzus szerint a csütörtöki jelentés sarokszáma is – a közel 20 éves mélypontot jelentő – 7 százalék lesz.

Pénteken a legnagyobb európai gazdaság mutatói közül a kiskereskedelmi forgalmi adatsort frissíthetjük júniusi számokkal. A piac szerint a havi bővülés üteme a májusi mínusz 2,8 százalék után a pozitív tartományba ugrott (1,6 százalék a konszenzus).

Az Eurostat heti kínálatából a pénteken esedékes (előzetes) júliusi inflációs becslést emelhetjük ki. Miként a német adat esetében, itt is a júniusival egyező (2,7 százalékos) éves rátát valószínűsít a piac.

Megemlítjük még az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexét is, amelynek júniusi értékét csütörtökön ismerjük meg. A májusi 105,1 után a piac 104 pontot vár, ami azt jelentheti, hogy a mutató értéke zsinórban ötödször csökkent az előző hónaphoz képest.

Japán: pénteki csokor

A világ harmadik legnagyobb gazdaságának több júniusi mutatóját is megismerjük pénteken. A legnagyobb figyelemre feltehetően az ipari termelés alakulásáról szóló jelentést tarthat számot: az éves visszaesés mértéke a májusi 5,7 százalékról az elemzők szerint 1,2 százalékra mérséklődött. Az infláció éves üteme a konszenzus szerint a májusi 0,3 százalékról 0,2 százalékra lassult (az energia- és élelmiszerárakat figyelmen kívül hagyó maginfláció 0,1 százalék maradt az üveggömbök szerint).

Gyorsjelentések

A szezon legerősebb hetének nézünk elébe. A teljesség igénye nélkül említünk meg csak néhányat a második negyedéves eredményeikről a héten beszámoló vállalatok közül:

Hétfő: Bulgari, Canon, Reckitt Benckiser, Texas Intruments.

Kedd: Amazon.com, BP, Chrysler, Deutsche Bank, Fiat, Ford, GlaxoSmithKline, LG Electronics, Merck, Nissan Motor, UBS.

Szerda: Boeing, BAT, ConocoPhillips, Daimler, Panasonic, Peugeot, Praktiker, Teva, Visa.

Csütörtök: Alcatel-Lucent, AstraZeneca, Avon, BASF, BT Group, Colgate Palmolive, Credit Suisse, Danone, Exxon Mobil, Interpublic, Lafarge, Legg Mason, Lufthansa, MAN, Mediaset, Motorola, Renault, Rolls-Royce, Royal Dutch Shell, Sanofi-Aventis, Siemens, Sony, Thomson Reuters, Volkswagen.

Péntek: Erste Group Bank, Linde, Mazda, Pearson, Total.

Ecoline

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.