A TÖOSZ szerint nem az önkormányzatok az ország eladósodásának legfőbb okozói
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) álláspontja szerint a Belügyminisztérium helyzetértékelésével alapvetően egyet lehet érteni, ugyanakkor a szövetség nem fogadja el a tárca vitaanyagának azon megközelítését, hogy az önkormányzatok az ország eladósodásának legfőbb okozói, illetve a működési zavarok előidézői.
A TÖOSZ elnöksége kedden értékelte az önkormányzati rendszer átalakítására vonatkozó minisztériumi munkaanyagról tartott fórumokon elhangzottakat - írta Schmidt Jenő, a legnagyobb önkormányzati érdekképviselet elnöke az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben.
Közlése szerint "az elmúlt huszonegy év bizonyította, hogy az ország működőképessége szempontjából kiemelkedő sikereket értek el az önkormányzatok, így egy korrekt elemzésben a pozitív eredményekre való utalás joggal elvárható a kormányzati megközelítésben is". A TÖOSZ szerint ugyanakkor alapvetően egyet lehet érteni a Belügyminisztérium helyzetértékelésével, így például azzal, hogy a rendszer működési zavarait valóban a feladatok és hatáskörök differenciálatlan telepítése, a szétaprózódott településszerkezet és a nem elég intenzív együttműködési készség, valamint a jelentős alulfinanszírozottság, illetve folyamatos forráskivonás okozta.
A szövetség elnöksége első olvasatban tárgyalta és elfogadta a mikrotérségi együttműködésre, a körjegyzőségeket felváltó egyesített önkormányzati hivatalok kialakítására, a nem járási jogú városok szerepére és a polgármesteri jogállás megerősítésére vonatkozóan kidolgozott javaslatokat, valamint a kistelepülési főállású polgármesterek foglalkoztatási rendszerének átalakítási elveit, amelyeket a TÖOSZ-tagok számára vitára bocsátottak. A beérkezett észrevételek figyelembevételével átdolgozott javaslatokat július 15-e után hozzák nyilvánosságra - közölte a TÖOSZ elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.