A javuló inflációs kilátások ára
Kisebb mértékben veszíthet értékéből a forint az idén, mint amit az MNB korábban várt. Ám ennek az az ára, hogy kevesebb új munkahely jöhet létre, és a bérek is szerényebben nőhetnek.
Évi 8 százalékos kamat a legjobb banki ajánlat a kilenc hónapra lekötött betétekre, és úgy tűnik, jó ideig nem is lehet ennél magasabbra számítani. Sűrűbben növekvő kamatok esetén csak rövidebb időre érdemes bebetonozni egy betétet, hogy annak lejárta után a spóroló az időközben megemelt kamattal kösse le a pénzét, most azonban oktalanság lenne így spekulálni. A Reuters hírügynökség június közepi körkérdésére válaszoló 24 bel- és külföldi gazdaságkutató, illetve elemző döntő többsége nem számít a betéti kamatok megállapításánál irányadó, január végétől 6 százalékos jegybanki alapkamat idei megváltoztatására, és a Magyar Nemzeti Bank szakemberei sem kecsegtettek ezzel múlt szerdán publikált jelentésükben.
Orbán Viktor és csapata a tavaly májusi választási győzelmük után kamatcsökkentést követeltek a bankok bankjától. Ehelyett tavaly november és idén január között három, egyenként negyed százalékpontos szigorítás történt, sőt a már Fidesz-delegált tagokkal kibővített monetáris tanács legutóbbi három ülésén sem érkezett egyetlen javaslat sem a kamat csökkentésére.
Hogy melyek a kamatcsökkentés hiányzó feltételei, mitől várható az infláció csökkenése, és mik lehetnek ennek a következményei, arról részletesen olvashatnak a HVG e heti számában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.