2011. június. 01. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 01. 11:31 Gazdaság

"Támasz a magyar kártyavárnak": a Der Standard a devizamentésről

A devizahiteleseket megsegítő csomagról közölt cikket szerdán a Der Standard című osztrák napilap osztrák bankok képviselőinek megszólaltatásával.

Támasz a magyar kártyavárnak című cikkében a tudósító, András Szigetvari rámutat, hogy Magyarországon minden tizedik ház- illetve lakástulajdonos nem tudja fizetni az ingatlanra felvett hitelt, s hogy a magyar jelzáloghitelek hetven százalékát devizában vették fel.

Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete főtitkára az osztrák lapnak elmondta, hogy míg korábban jellemzően állástalanok fordultak hozzájuk tanácsért, időközben a probléma a középosztályt is elérte.

A csomag ismertetése után a szerző osztrák bankokat szólaltatott meg. A Raiffeisen Bank Internationalnél elemzők úgy vélekedtek, hogy a magyarországi bankokat gyakorlatilag újabb hitelezésre kényszerítik. Az Erste Banknál nem nyilatkoztak a lap megkeresésére. Gianni Franco Papa, az Unicredit csoporthoz tartozó Bank Austria Kelet-Európáért felelős igazgatója kiegyensúlyozottnak tartja a megoldást.

Lénárd Mariann ez utóbbi megállapítással nem ért egyet, azt mondta: "az embereknek szinte semmit sem használ ez a megoldás", mert a bajba került devizahitelesek adósságai tovább nőnek.

Németh Dávid elemző úgy vélekedett a Der Standardnak nyilatkozva, hogy "korlátozott keresletre" lehet számítani, legfeljebb százezer ügyfél veszi majd igénybe a csomagot. A halasztott fizetésért az azt választók végül magas árat fizetnek majd - mondta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.