Következetesen betartott fiskális szabályrendszerre van szükség Magyarországon, a gazdasági hitelesség megteremtéséhez - mondta Kopits György, a Költségvetési Tanács korábbi elnöke a Magyar Tudományos Akadémián tartott szerdai előadásában.
Kopits György szerint az új kormányt a pénzügyi piacok kedvező várakozásokkal fogadták, a kabinet első hónapjait azonban "rögtönzések és az átláthatóság komoly hiánya" jellemezte, aminek következtében nőttek az ország kockázati felárai. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a Széll Kálmán-tervet pozitívan fogadták a piacok, és ennek köszönhető a felár némi mérséklődése.
A szabályhoz kötött költségvetési politika ellenőrzésére nagyon hasznos egy hazai keletkezésű és tulajdonú, pártsemleges, elszámoltatható felügyelő szerv létrehozása - hangsúlyozta a szakember az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának tudományos ülésén.
"A fiskális alkoholizmusban szenvedő kormányzatok függenek leginkább a piacoktól" - mondta Kopits György. Úgy vélte, a fiskális fegyelem terén a végső sikert a politikai kultúra tartós átalakulása hozhatja csak el. "Ezt tudták elérni Svédországban, Chilében, Brazíliában: megszűntek az ígérgetések, és a vita most arról folyik, mire fordítsák a pénzt, ami már a borítékban van".
Kopits György szerint az 1998-as orosz válság óta, a Nemzetközi Valutaalap adta háttér már nem ad teljes biztonságot egy országnak a pénzügyi válságok ellen. "A hitelességet ma már nem lehet importálni" - hangsúlyozta a közgazdász.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.